[b]Tak.[/b] W przypadku dostarczenia zaświadczenia lekarskiego po ustawowym terminie należy obniżyć wysokość zasiłku. Nie wolno tego robić, jeśli pracownik udowodni, że przekazanie prawidłowo wypełnionego zwolnienia nieterminowo nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych, np. z powodu czasowej nieobecności lekarza, który wystawił to zaświadczenie.
Pracownik jest obowiązany dostarczyć zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy płatnikowi zasiłków w terminie siedmiu dni od daty jego otrzymania. Chodzi oczywiście o zaświadczenie prawidłowo wypełnione, bo tylko takie może stanowić podstawę do wypłaty zasiłku. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku, przysługującego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Obniżenia nie stosuje się, jeżeli niedostarczenie prawidłowego zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
Takie zasady postępowania określa art. 62 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=88F0250F93F25B094FAB4D2D9778D9D0?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267, ze zm.).[/link]