[b]Tak.[/b] Chyba że sąd w postępowaniu upadłościowym orzekł umorzenie całości lub części długów upadłego niespłaconych w wyniku postępowania upadłościowego. Ta możliwość dotyczy tylko przedsiębiorców będących osobami fizycznymi i tylko upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego. Decyzję o umorzeniu sąd upadłościowy na wniosek upadłego może podjąć w postanowieniu o zakończeniu postępowania upadłościowego. Jednakże taka możliwość wchodzi w rachubę tylko wyjątkowo i w sytuacjach wskazanych w art. 369 ustawy z 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze i nie obejmuje wszystkich długów, np. należności pracowniczych.

We wszystkich innych wypadkach po zakończeniu postępowania upadłościowego wierzyciel może wszcząć przeciwko upadłemu wszelkie działania zmierzające do przymusowego ściągnięcia długów, w tym podjąć postępowanie egzekucyjne, które po ogłoszeniu upadłości automatycznie uległo zawieszeniu.

[b]Zakończenie postępowania upadłościowego, obejmującego likwidację majątku upadłego, oznacza, że jego wierzyciele mogą nadal domagać się od niego spłaty swoich należności. Upadły uwalnia się tylko od tej części długów, która została spłacona w wyniku tej procedury.[/b] Jeśli więc zmieni się jego sytuacja, to dopóki długi objęte procedurą upadłościową nie ulegną przedawnieniu, dopóty wierzyciel może się domagać ich zapłaty.

Jest to bezprzedmiotowe w wypadku upadłości likwidacyjnej dotyczącej spółki z o.o. czy akcyjnej, spółdzielni itp. Ich upadłość oznacza, że w praktyce przestają istnieć.

[b]Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym przerywa bieg przedawnienia[/b]. Jest to ważne ze względu na terminy przedawnienia roszczeń związanych z działalnością gospodarczą – zasadniczo trzy lata, a niejednokrotnie krócej. Dopóki postępowanie nie zostanie zakończone, dopóty przedawnienie nie biegnie.

[i]Podstawa prawna: art. 361-372 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7C2E40BCE6E0E4FF3108E3155B07494B?id=169085]ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU z 2003 r, nr 60, poz. 535 ze zmianami) oraz art. 123 kodeksu cywilnego[/link] [/i]