[b]- Od czerwca 2008 r. w zakładzie pracy chronionej jest zatrudniony pracownik jako pełnosprawny. 18 marca otrzymał on decyzję, nadającą mu lekki stopień niepełnosprawności od 12 lutego 2009 r. Czy w związku z tym należy ująć go we wskaźniku zatrudnienia od 12 lutego jako osobę niepełnosprawną i czy przysługuje na niego dofinansowanie wynagrodzenia jako dla starego pracownika, czyli bez konieczności wykazywania wzrostu netto zatrudnienia (w lutym w naszej firmie nie nastąpił wzrost zatrudnienia netto pracowników ogółem i pracowników niepełnosprawnych)?[/b]

Pracownik jest starym pracownikiem, ponieważ był zatrudniony jako pełnosprawny na 31 grudnia 2008 r., a teraz stał się osobą niepełnosprawną. Przesądza o tym przypis do poz. 35 i 36 druku INF-D-P. A więc firma nie musi na niego wykazywać wzrostu zatrudnienia. Wystarczy, że przygotuje druk INF-D-P jak za starego pracownika, wpisując w poz. 33 datę zatrudnienia czerwiec 2008 r. Jednak z uwagi na to, że nie był on wcześniej zgłaszany do PFRON, musi wypełnić w całości część na druku INF-D-P z danymi ewidencyjnymi.

Jeżeli pracownik pełnosprawny przynosi pracodawcy pierwsze orzeczenie o niepełnosprawności, to datą, od której powinien być zaliczony do osób niepełnosprawnych, jest dzień następujący po dniu, w którym dostarczył to orzeczenie. Od tego dnia należy go również wliczyć do wskaźnika zatrudnienia oraz można ubiegać się o dofinansowanie jego wynagrodzenia. Tak wynika z wyjaśnień Biura Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych.

Pracodawca z pytania sam musi ustalić, kiedy zatrudniony przedłożył mu orzeczenie. W treści pytania zostały bowiem wskazane tylko daty otrzymania decyzji przez pracownika (18 marca) i istnienia niepełnosprawności (od 12 lutego). Od dnia następnego po określeniu dnia dostarczenia orzeczenia firma będzie mogła zaliczać tego zatrudnionego do osób niepełnosprawnych oraz zacząć starać się o pomoc publiczną z PFRON.