Jak epidemia COVID-19 wpływa na wykonywanie zobowiązań kontraktowych

Epidemia COVID-19 wpływa na wykonywanie zobowiązań kontraktowych. Prawnicy podkreślają, że sytuacja jest nadzwyczajna, i z perspektywy prawnej może być kwalifikowana jako zdarzenie siły wyższej, nadzwyczajna zmiana stosunków czy niezawiniona niemożliwość świadczenia, a nawet – w razie egzekucji zobowiązania przez wierzycieli mimo wszystko – nadużycie prawa podmiotowego. Co jednak z nowymi umowami? Czekać? Podpisywać, zakładając, że sytuacja się uspokoi?

Aktualizacja: 12.04.2020 14:10 Publikacja: 12.04.2020 00:01

Jak epidemia COVID-19 wpływa na wykonywanie zobowiązań kontraktowych

Foto: Adobe Stock

Z jednej strony, wiadomo już, że mamy pandemię, i że klasyczne force majoure nie zadziała. Z drugiej jednak, biznes – jak natura – nie znosi próżni i jeśli my nie podpiszemy, to pewnie zrobią to inni, zajmując nasze miejsce.

A jeśli podpisywać, to czy negocjować „covidowe" klauzule? W tym kontekście warto zastanowić się, co to znaczy, że okoliczności stanowiące podstawę żądania zmiany treści umowy, wyłączające odpowiedzialność stron, czy prowadzące do wygaśnięcia zobowiązania muszą być im nieznane, niemożliwe do zapobieżenia i niedające się przewidzieć w chwili jej zawarcia. Czy trudności w zapewnieniu dostaw, nakaz zamknięcia produkcji w określonych regionach, czy nowe ograniczenia w swobodzie przepływu ludzi i towarów można przewidzieć?

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki