Aktualizacja: 24.03.2020 09:00 Publikacja: 25.03.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Z szacowaniem wartości zamówienia mierzą się wszyscy zamawiający. Wiele aspektów tego obowiązku nadal może sprawiać trudności. Dotyczy to w szczególności kwestii tzw. dzielenia zamówienia. Orzecznictwo KIO, sądów administracyjnych oraz TSUE dostarcza w tym zakresie licznych wskazówek.
Szacowanie wartości zamówienia publicznego ma kluczowe znaczenie dla praktyki stosowania ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (p.z.p.). Od wartości zamówienia zależy bowiem w pierwszym rzędzie to, czy zamawiający w ogóle ma obowiązek stosować przepisy p.z.p. do udzielenia danego zamówienia (ze względu na wyłączenie z art. 4 pkt 8 p.z.p.), a w ramach zamówień objętych stosowaniem p.z.p. od tego, czy wartość zamówienia przekracza tzw. progi unijne, czy też jest od nich niższa, zależy kształt wielu obowiązków nakładanych na zamawiających. Poszczególne aspekty obowiązku szacowania wartości zamówienia zostały dość szeroko wyjaśnione w orzecznictwie m.in. Krajowej Izby Odwoławczej, sądów administracyjnych, Naczelnego Sądu Administracyjnego czy także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Sprawca odpowiada za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, w sytuacji gdy powstały warunki uzasadniające złożenie go. Odpowiedzialność nie jest natomiast uzależniona od wystąpienia szkody u wierzycieli.
W Krajowym Rejestrze Długów figuruje obecnie ponad 261 tys. firm, które zalegają ze spłatą łącznie 10,26 mld zł. Część z tych należności może przepaść już w Sylwestra. Chodzi o dokumenty wystawione w 2022 r.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
Bank opanowany przez ludzi Putina, straci dostęp do rynku USA, a tym samym i do innych zachodnich rynków. Obecnie Gazprombank to jedyny z wielkich banków państwowych Rosji, który zachował dostęp do SWIFT i płatności w głównych walutach świata.
Wojsko nie zareklamowało zimowych butów, ale prokurator wojskowy oskarżył producenta o oszustwo na gigantyczną kwotę. Sąd Okręgowy w Krakowie oczyścił go teraz z zarzutów.
Sprawy sądowe przedsiębiorców trwają o wiele za długo. W szczególności w sądach zlokalizowanych w większych miastach czas rozpoznania sprawy liczony jest w latach. Z punktu widzenia prowadzącego biznes fakt ten jest nie do zaakceptowania.
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas