Zaświadczenie to można zdobyć w punktach informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego w obecnych i dawnych miastach wojewódzkich (są też punkty przy siedzibach sądów okręgowych i niektórych rejonowych). Chodzi o potwierdzenie niekaralności za przestępstwa umyślne przeciwko życiu lub zdrowiu. Dokument kosztuje 50 zł.
Tak wynika z obowiązującej od dzisiaj nowelizacji ustawy o izbach aptekarskich (DzU z 2008 r. nr 47, poz. 273). Obowiązek przedstawienia przez obywateli polskich, którzy chcą mieć prawo wykonywania zawodu farmaceuty, zaświadczenia o niekaralności przewiduje dodany art. 4c.
Kandydaci muszą przedstawić też dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, orzeczenie lekarskie o odpowiednim stanie zdrowia, oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych i o korzystaniu z pełni praw publicznych.
Prawo wykonywania zawodu nadaje okręgowa rada aptekarska właściwa dla miejsca, w którym będzie się go wykonywać. Jedynie w wypadku obywateli innych państw członkowskich Unii Europejskiej zgodę wydaje Naczelna Rada Aptekarska.
Wymóg przedstawiania potwierdzenia niekaralności nie dotyczy wniosków składanych do 2 kwietnia br. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 2 ustawy nowelizującej, do spraw o przyznanie prawa wykonywania zawodu farmaceuty, które zostały wszczęte, ale nie zakończyły się do dnia wejścia w życie nowych regulacji, stosuje się stare przepisy.
Nowelizacja określiła też zasady wykonywania w Polsce zawodu farmaceuty tymczasowo lub okazjonalnie, gdy podejmuje on taką działalność po raz pierwszy. Regulacje te dotyczą farmaceutów z innych krajów UE.
Mają oni obowiązek powiadomienia na piśmie właściwej terytorialnie okręgowej rady aptekarskiej o zamiarze rozpoczęcia działalności. Muszą podać m.in. informacje o rodzaju czynności zawodowych, jakie będą wykonywać, terminie ich rozpoczęcia i miejscu prowadzenia tej działalności.
Osoba z zagranicy podlega bezpłatnemu wpisowi do uproszczonego rejestru unijnych farmaceutów zajmujących się działalnością tymczasową lub okazjonalną. Rejestr taki prowadzi okręgowa rada aptekarska.
Co istotne, farmaceuta z innego kraju UE, który po raz pierwszy otwiera działalność w Polsce, będzie zwolniony z obowiązku rejestracji w ZUS. Musi jednak poinformować odpowiedni oddział ZUS, że rozpoczyna wykonywanie nad Wisłą czynności zawodowych.