Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, którzy grudniowe pensje wypłacają w styczniu, już teraz mają opłacić wyższe składki. Renciści pracujący na swoim wyższe składki zapłacą dopiero w lutym, już jednak muszą załatwić formalności w ZUS.

Jedni i drudzy będą się także ponownie rejestrować w warszawskim biurze PFRON. Rejestracja rozpoczyna się dopiero 2 stycznia i mamy nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie. Tak, by pierwsze refundacje trafiły bez zwłoki do przedsiębiorców, którzy już w styczniu zapłacą składki w pełnej wysokości. Opóźnienie może oznaczać upadek wielu firm, które nierzadko działają na granicy opłacalności.

Dotychczas pomoc, z jakiej korzystali niepełnosprawni i przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych, polegała na zwolnieniu ich z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Od początku 2008 r. ta pomoc będzie polegała na refundacji składek. Oznacza to, że pracodawca, który chce się ubiegać o refundację, zobowiązany zostanie do terminowego opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych, i to w pełnej wysokości. Dopiero wtedy będzie mógł się zwrócić do PFRON o ich refundację, składając dwa rodzaje dokumentów: miesięczne informacje o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, składkach na ubezpieczenie społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych oraz wniosek o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc.

Ukazały się już w Dzienniku Ustaw wyczekiwane przez niepełnosprawnych i ich pracodawców rozporządzenia (DzU nr 240, poz. 1754 – 1756). Minister pracy 13 grudnia podpisał, a 24 grudnia zostały opublikowane trzy rozporządzenia:

- w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych,

- w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych,

- w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą.

Nowe przepisy zawierają oddzielne dla każdej formy prowadzonej działalności wnioski o refundację.

Przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych od 1 stycznia muszą jedynie zmienić sposób wypełniania deklaracji ZUS DRA. W bloku III, pole 03 powinni wpisywać kod „0” lub pozostawić to pole puste. Niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą będą się natomiast musieli wyrejestrować do 1 stycznia 2008 r. z dotychczasowych ubezpieczeń i zarejestrować ponownie od 1 stycznia 2008 r. na formularzu ZUS ZUA.

Będą też musieli podać nowe kody tytułów ubezpieczeń uzależnione od formy prowadzonej działalności gospodarczej i stopnia swojej niepełnosprawności.

Nie zmienią się także niekorzystne przepisy dotyczące obliczania wysokości dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych niepełnosprawnych. Wszystko więc wskazuje na to, że przez cały przyszły rok wysokość tego dofinansowania będzie obliczana na podstawie zeszłorocznej – niższej od obecnej o ponad 20 proc. – płacy minimalnej (w zeszłym roku wynosiła ona 936 zł). Wszelkie zmiany w dofinansowaniu musiałyby się wiązać z nowelizacją ustawy budżetowej. Co prawda można to zrobić w ciągu roku, jednak najpierw muszą się znaleźć pieniądze na ten cel.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych i płacą im minimalne wynagrodzenie, będą musieli jednak je podnieść, bo wzrośnie najniższe wynagrodzenie za pracę i w 2008 r. wyniesie 1126 zł.

Nie wiadomo jeszcze, czy renciści będą mogli najpierw wystąpić o refundację do PFRON, a następnie zapłacić z tych pieniędzy składki do ZUS. Ustawowy zapis, że refundacja następuje pod warunkiem terminowej zapłaty składek, można interpretować również w ten korzystny dla rencistów sposób.

Z drugiej strony sama nazwa świadczenia przesądza, że chodzi o zwrot już zapłaconych składek. Wtedy przedsiębiorcy będą musieli sami założyć pieniądze. Obawiam się także, że nowe, rzekomo korzystne, dofinansowania na założenie firmy przez niepełnosprawnych okażą się niewystarczające. Będą przyznawane uznaniowo, myślę więc, że ze względu na brak pieniędzy nikt nie dostanie ich w pełnej wysokości.-Rehabilitacyjnej