Obowiązują już przepisy określające wzory i cenę półrocznych winiet. Są one podane w rozporządzeniu ministra transportu z 15 października 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie opłat za przejazd po drogach krajowych (DzU z 2007 r. nr 195 poz. 1412).

Z półrocznymi winietami już kiedyś można było jeździć po polskich szosach. Zniknęły one przy jednej z poprzednich nowelizacji ustawy o transporcie, a są użyteczne np. dla przewoźników kupujących pojazd w ciągu roku, a także dla rolników i firm, które działają sezonowo. Po protestach właścicieli takich pojazdów zostały więc przywrócone. Zmiana ma duże finansowe znaczenie dla przedsiębiorców, ponieważ półroczna winieta na pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t jest o tysiąc zł tańsza od rocznej.

W nowelizacji rozporządzenia są także inne niewielkie zmiany, które już obowiązują (nowelizacja poza przepisami o powrocie półrocznych winiet weszła w życie 7 listopada).

Przykładowo przedsiębiorcy będą mogli występować z wnioskiem o zwrot niewykorzystanej opłaty drogowej, jeśli zdarzy się im wymiana szyby czy utrata odcinka kontrolnego winiety. Nieco inaczej będą traktowani przewoźnicy podczas kontroli winiet na szosie. Inspektorzy zwrócą m.in. uwagę na to, czy winieta lub odcinek kontrolny nie zostały uszkodzone w sposób uniemożliwiający odczytanie numeru rejestracyjnego pojazdu samochodowego lub daty ważności karty. Nadal też odcinek kontrolny musi pozostać niezafoliowany.

Tak jak dotychczas winiety muszą kupować przedsiębiorcy przewożący rzeczy pojazdami (chodzi zarówno o przewoźników, jak i o wykonujących przewozy na potrzeby własne, a także rolników), których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, oraz autobusami.

Opłaty są obowiązkowe tylko za przejazdy po drogach krajowych. Po wojewódzkich, gminnych czy lokalnych można jeździć bez nich. Winiet nie potrzebują też taksówki ani pojazdy komunikacji miejskiej, a także zakłady pracy chronionej oraz zakłady aktywności zawodowej, jeżeli wykonują przewozy na własne potrzeby (jeśli świadczą usługi przewozowe, to muszą mieć winietę).

Przypominamy, że od 2006 roku winiety trzeba kupować na wszystkie autobusy, oczywiście poza komunikacją miejską, a nie tylko na te, które przekraczają 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej, jak było wcześniej. To znaczy, że z winietą musi jeździć też wiele tzw. busów. Zgodnie bowiem z prawem o ruchu drogowym autobusem jest pojazd przeznaczony do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą.