Jednoosobowe firmy jak konsumenci także w relacjach z bankami i ubezpieczycielami

Od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie przepisy, które zapewnią ochronę konsumencką osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i zawierają umowy "na firmę" kupując np. usługi finansowe.

Publikacja: 10.12.2020 10:08

Jednoosobowe firmy jak konsumenci także w relacjach z bankami i ubezpieczycielami

Foto: Adobe Stock

dgk

Od Nowego Roku w obrocie prawno-gospodarczym pojawi się, obok konsumenta i przedsiębiorcy, trzeci podmiot, a mianowicie przedsiębiorca na prawach konsumenta - przypomina Rzecznik Finansowy.  Zmianę wprowadza nowelizacja kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta. Dzięki niej osoby prowadzące jednoosobowe firmy będą mogły liczyć na skuteczniejsze wsparcie Rzecznika Finansowego w sporach z bankami, ubezpieczycielami czy  firmami leasingowymi.

– Obecnie również wspieramy takie osoby, lecz w ich przypadku nie mogliśmy stosować tych samych instrumentów pomocy, jak w przypadku konsumentów, gdyż takie osoby nie były chronione w takim samym zakresie. To ograniczało możliwość skutecznej interwencji np. przy stwierdzeniu w umowie tzw. klauzul abuzywnych. Utrudniało też wspieranie klientów istotnym poglądem w przypadku skierowana sprawy do sądu – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki