Aktualizacja: 12.05.2020 09:15 Publikacja: 12.05.2020 16:15
Foto: AdobeStock
Takiego spółki raczej nie potrzebują. Ale materialne, organizacyjne czy finansowe, to i owszem. Takie wsparcie może być kołem ratunkowym na rynku, który dziś doświadcza dawno nie spotykanych zagrożeń na globalną skalę i wszystko na to wskazuje, że będzie tkwił w tym stanie raczej dłużej niż krócej. Dlatego prawnicy sugerują rozwiązania, które warto przeanalizować i wdrożyć jak najszybciej, gdy drżą i dołują wskaźniki mikro- i makro-ekonomiczne. Wszystko po to, by nie było za późno. A co można zrobić? Po prostu zastosować stara zasadę: nikt ci tak nie pomoże, jak ty sam sobie. Państwowo-centralnej reasekuracji nie należy oczywiście lekceważyć i skoro ona jest, to trzeba brać jej pieniądze i uspokajać wzburzone fale zagrożeń w firmie i w branży. Z tym, że jednocześnie warto korzystać z szansy samodzielnej restrukturyzacji przedsiębiorstwa oraz zmiany dotychczasowego modelu jego działalności. O tym muszą zadecydować zarządy spółek i właściciele firm. Sami, we własnym zakresie. Gorączki nie da się zlikwidować, tłukąc termometr. Konieczne są realne, wewnętrzne „reformy", dokonane własnymi siłami. Co można więc zrobić, by menedżerowie przedsiębiorstwa nie trafili przed oblicze syndyka i sędziego upadłościowego? Ano możliwe są na przykład takie działania jak: znalezienie nowego inwestora, dokapitalizowanie w drodze wniesienia dopłat lub podwyższenia kapitału zakładowego, m.in. poprzez wniesienie aportu przez dotychczasowych wspólników, zwiększenie liczby wspólników, podwyższenie kapitału zakładowego, zmiana asortymentu produkcji czy świadczonych usług, konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy, w wyniku której dochodzi do zamiany wierzytelności na udziały w spółce, które obejmuje jej wierzyciel, połączenie z innym podmiotem, sprzedaż udziałów lub akcji w spółce. Jest tych możliwości sporo, tylko z nich korzystać, niech więc żyje restrukturyzacja!
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
Unia Europejska aktywnie wspiera cyfrową transformację przedsiębiorstw w ramach Przemysłu 4.0, oferując granty i programy takie jak „Ścieżka SMART” i „Dig.IT”. Umożliwiają one firmom dostosowanie się do nowych technologii i zwiększenie konkurencyjności na rynku.
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Firmy, które utworzą konsorcja badawczo-rozwojowe, postawią na rozwój produktów, usług lub technologii, będą mogły zdobyć duże dotacje z programu na rzecz nowoczesnej gospodarki.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas