Koronawirus: jak ratować firmę nie obniżając wynagrodzeń

Spółka z o.o. z obrotami około 2,5 mln. zł, zatrudniająca cztery osoby na umowę o pracę i 50 osób na umowę zlecenie zanotowała spadek przychodów o ponad 20 proc. w stosunku do 2019 roku. Nie chcemy redukować wynagrodzeń. Z jakich elementów tarczy możemy skorzystać i pod jakimi warunkami?

Aktualizacja: 23.04.2020 21:14 Publikacja: 23.04.2020 17:56

Koronawirus: jak ratować firmę nie obniżając wynagrodzeń

Foto: AdobeStock

Przy wskazanej ilości osób zatrudnionych istotnym instrumentem wsparcia dla Spółki może być dofinansowanie wynagrodzeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kluczowym warunkiem jego otrzymania jest osiągnięcie spadku obrotów rozumianego jako spadek o 25% w relacji miesiąc do miesiąca w 2020 roku lub 15 proc. w relacji sumy 2 kolejnych miesięcy 2020 roku do analogicznego okresu 2019 roku. Odrębnymi warunkami jest brak zaległości publicznoprawnych do końca III. kwartału 2019 roku, niespełnianie przesłanek upadłości oraz niekorzystanie z innych form pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy. Założyć można, iż warunki są w niniejszej sprawie spełnione.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?