Aktualizacja: 27.03.2020 10:56 Publikacja: 27.03.2020 10:56
Foto: Fotolia
Zgodnie, bowiem z art. 2 ust. 2 pr. up., postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych należy prowadzić również tak, aby umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym. Możliwe jest także warunkowe umorzenie zobowiązań i ustalenie planu spłaty wierzycieli. W ten sposób dochodzi do oddłużenia upadłego co daje mu możliwość ponownego startu zarówno w sferze życia zawodowego, osobistego, rodzinnego, bez bagażu ciążących zobowiązań. Oprócz możliwości oddłużenia w toku postępowania upadłościowego, przedsiębiorca będący osobą fizyczną ma możliwość pozostawienia w swoim zarządzie dochodu osiąganego przez niego, również w wysokości przekraczającej kwotę wolną od egzekucji (art. 63 ust. 1a – 1d).Istnieje także możliwość przekazania upadłemu środków pieniężnych dla zapewnienia potrzeb mieszkaniowych jemu i osobom pozostających na jego utrzymaniu (art. 342 a pr. up.). Wymienione wyżej instytucje stwarzają upadłemu i jego bliskim „nową szansę" godziwej egzystencji i umożliwiają przejście sytuacji kryzysowej bez nadmiernych strat.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Członkowie władz spółki, która kwalifikuje się do upadłości, mogą odpowiadać odszkodowawczo, nawet jeśli nie można ich obciążyć rygorami prawa upadłościowego za niezgłoszenie upadłości.
Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. O tym, że została pominięta, a postępowanie prawomocnie zakończone, dowiedział się z odpowiedzi na skargę na przewlekłość. Teraz domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Każde niewłaściwe zachowanie konsumenta, np. zaniżenie czy ukrycie składnika majątku, może skutkować przerwaniem procesu oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej.
Możliwość powołania się na brak winy dotyczy tylko niewykonania obowiązku złożenia wniosku o upadłość. Nie uzasadnia tezy, że odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki jest odpowiedzialnością na zasadzie winy.
W obrocie gospodarczym często wykorzystywana jest instytucja cesji wierzytelności przyszłych jako zabezpieczenie przeprowadzanych transakcji. Co się jednak stanie, gdy wobec cedenta zostanie otwarte postępowanie restrukturyzacyjne?
Palikot zebrał 2 mln zł kaucji i wyszedł z aresztu. Na upadłość jego spółki mają się zrzucać wierzyciele, czyli osoby, którym Manufaktura Piwa, Wódki i Wina obiecała złote góry i nie spełniła obietnic. Syndyk chce 600 tys. zł na pokrycie kosztów.
Nawet jeśli prezes nie miał możliwości obrony swoich praw, kiedy postępowanie ustalające płatnika składek toczyło się przeciwko bankrutującej spółce, po ogłoszeniu upadłości to on będzie musiał zapłacić zaległe składki pracowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas