Reklama
Rozwiń

Duża darowizna może zwrócić uwagę fiskusa

Osoba, która odrzuci spadek, nie zapłaci podatku – tłumaczy Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Publikacja: 06.03.2020 08:52

Duża darowizna może zwrócić uwagę fiskusa

Foto: Fotolia.com

Czy przy darowiźnie wymagana jest jakaś szczególna forma umowy i czy jej niezachowanie ma jakieś negatywne skutki podatkowe?

Jeśli strony chcą mieć stuprocentową pewność, że umowa jest skuteczna, to najlepiej podpisać umowę w formie aktu notarialnego. Taka forma jest bezwzględnie wymagana przy darowiźnie nieruchomości. W darowiźnie rzeczy ruchomych oraz pieniędzy można ją pominąć. Wystarczy umowa pisemna lub nawet ustna, jeśli darowizna jest natychmiast wykonana. Korzystając z tego wyjątku, warto zachować zdrowy rozsądek. Jeśli babcia daje wnuczkowi 20 zł na bilet do kina, to nie będą przecież spisywać żadnej umowy. Przy darowiźnie drogiego samochodu warto jednak rozważyć wizytę u notariusza, choć formalnie nie jest to konieczne.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego