Reklama
Rozwiń

Jaki skład sądu przy ponownym rozpoznaniu sprawy gospodarczej

- Jestem powódką w sprawie gospodarczej. W I instancji sąd uwzględnił moje roszczenie o zapłatę przeciwko innemu przedsiębiorcy. Sąd odwoławczy uchylił jednak, korzystny dla mnie, wyrok, w następstwie czego wniosłam skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy zaś uchylił werdykt sądu II instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. Przeglądając akta w tym sądzie zauważyłam, że sprawę będzie rozpatrywał ten sam skład. Czy jest to właściwe, czyli czy w przypadku uchylenia przez Sąd Najwyższy zapadłego w drugiej instancji wyroku uchylającego wyrok sądu pierwszej instancji, sąd drugiej instancji, któremu sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania, może ją rozpoznawać w tym samym składzie – pyta pani Jadwiga

Publikacja: 01.03.2019 05:40

Jaki skład sądu przy ponownym rozpoznaniu sprawy gospodarczej

Foto: Adobe Stock

Czytaj także: Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej powołał skład nowej Rady Arbitrażowej

W opisanej przez czytelniczkę sytuacji możliwe jest rozpoznanie jej sprawy przez sąd II instancji w tym samym składzie. Pogląd ten znajduje odzwierciedlenie w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 26 listopada 2014 r., CZP 80/14. Zgodnie z jej treścią bowiem „W razie uchylenia przez Sąd Najwyższy, na skutek zażalenia przewidzianego w art. 3941 § 11 k.p.c., wyroku sądu drugiej instancji uchylającego wyrok sądu pierwszej instancji i przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania, sąd drugiej instancji może rozpoznać sprawę w tym samym składzie."

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego