Aktualizacja: 20.09.2018 07:28 Publikacja: 20.09.2018 07:28
Foto: 123 RF
Wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska przedstawiła w środę Ministerstwu Finansów propozycje wprowadzenia pakietu zmian na rynku finansowym, które mają zapobiec oszustwom w sprzedaży produktów finansowych. Wśród nich jest obowiązek nagrywania procesu sprzedaży produktów finansowych, zakaz używania określenia „doradca klienta", limit wynagrodzenia prowizyjnego, a nawet możliwość przeszukania pomieszczeń i rzeczy przedsiębiorcy.
Przyczyną oszustw, zdaniem UOKiK, jest zjawisko missellingu, czyli proponowania konsumentom nabywania produktów finansowych niedopasowanych do ich potrzeb. UOKiK obok postulatu uznania tworzenia piramid finansowych za działanie podlegające odpowiedzialności karnej, przedstawił 10 głównych rozwiązań, które są efektem współpracy z zespołem roboczym Rady Rynku Rozwoju Finansowego działającym przy Ministerstwie Finansów. Wśród propozycji są m.in. wprowadzenie limitu prowizyjnego dla pośredników sprzedających produkty inwestycyjne w wysokości maksymalnie 5 proc. zainwestowanej przez konsumenta sumy, scentralizowany rejestr obligacji, kary finansowe dla menedżerów wywierających presję na sprzedawcach produktów finansowych. UOKiK proponuje też przyznanie mu większych uprawnień, m.in. możliwości śledzenia przepływów finansowych oraz zakup produktu pod przybraną tożsamością.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Dla przedsiębiorców zmiany klimatu wiążą się z koniecznością bieżącego monitorowania i wdrażania rozwiązań zawartych w regulacjach prawnych, przyjmowanych na poziomie unijnym i krajowym. Dotyczy to zarówno dużych spółek, jak i osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Sprzedaż leków przez internet wymaga wyraźnej zgody klienta na przetwarzanie jego danych osobowych, niezależnie od tego, czy takie leki wymagają recepty, czy nie – wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Konsument powinien móc samodzielnie sprawdzić całkowity koszt kredytu, czyli tzw. RRSO, tj. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
Od 2025 roku obowiązują nowe zasady sprzedaży bananów. Przepisy unijne określają, jak powinny być oznakowane owoce dostępne w sprzedaży. Konieczne jest wskazanie m.in. informacji o kraju pochodzenia.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki operatorów telekomunikacyjnych – P4 (sieć Play) oraz Netii i postawił spółkom zarzuty w związku z prezentowaniem cen w wysokości uwzględniającej fakultatywne rabaty w sposób, który może wprowadzać w błąd.
Fiskus potwierdza, że sprzedaż składników majątku przez fundatora lub beneficjenta na rzecz fundacji rodzinnej, która odbędzie się na warunkach rynkowych, nie będzie traktowana jako „ukryty zysk”.
W ostatnich latach fiskus wykazuje duże zainteresowanie nabywanymi przez podatników usługami niematerialnymi takimi jak usługi wsparcia czy doradcze. Dlatego warto przeanalizować, czy wynagrodzenie za nie zostało ustalone na zasadach rynkowych.
Przypominamy kadrze zarządzającej, że jednym z warunków mówienia o przestępstwie w ogóle jest niezgodność zachowania sprawcy ze społecznie wypracowanymi regułami ostrożności - piszą adwokaci Konrad Burdziak i Piotr Regulski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas