Aktualizacja: 08.06.2018 06:00 Publikacja: 08.06.2018 06:00
Foto: 123RF
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 27 czerwca 2017 r. (sygn. akt: II CSK 595/16).
Strony 20 marca 2008 r. zawarły umowę zlecenia, w której powód (zleceniobiorca) zobowiązał się przygotować pozwanemu (zleceniodawcy) dokumentację aplikacyjną w ramach programu operacyjnego, dla planowanego przedsięwzięcia w postaci budowy fabryki. Dodatkowo strony postanowiły w formie aneksu do umowy, że powód opracowuje sprawozdania z realizacji projektu, dokumentacje rozliczeniową oraz przygotuje wnioski o aneks umowy. Strony ustaliły wynagrodzenie prowizyjne uzależnione od zakwalifikowania planowanej inwestycji do dofinansowania w wysokości 7 proc. otrzymanego dofinansowania wraz z podatkiem VAT, płatne w ratach po każdorazowej wypłacie dofinansowania. Pozwany otrzymał dofinansowanie, jednak po kilku miesiącach ze względu na braki w dokumentacji aplikacyjnej musiał zwrócić część otrzymanych środków – braki nie były spowodowane winą zleceniobiorcy. Powód wystawił tytułem wynagrodzenia faktury, jednak nie otrzymał zapłaty od pozwanego, co stało się przedmiotem roszczenia.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Sam podeszły wiek i związane z nim ograniczenia sprawności oraz większa podatność na wpływy otoczenia nie przesądzają o niezdolności do rozporządzeń na wypadek śmierci.
Krajowa Rada Sądownictwa uważa, że sędziowie Sądu Najwyższego Jarosław Matras i Michał Laskowski powinni wyłączyć się ze sprawy dotyczącej statusu prawnego Prokuratora Krajowego.
W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę do projektu budżetu na 2025 rok, która przewiduje zmniejszenie środków dla czternastu instytucji państwowych. Cięcia obejmą m.in. Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy czy Krajową Radę Sądownictwa.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas