Z czego wynikają zobowiązania warunkowe

Przygotowania do zamknięcia roku to dobry czas na sprawdzenie umów i analizę prowadzonych postępowań sądowych pod kątem wystąpienia zdarzeń, które nie są ujmowane w księgach, ale wymagają ujawnienia w sprawozdaniu finansowym.

Publikacja: 08.11.2017 05:50

Z czego wynikają zobowiązania warunkowe

Foto: Fotolia

Zobowiązania warunkowe to termin, który często nie jest analizowany przez jednostki w trakcie roku obrotowego, ale zarówno służby ekonomiczno-finansowe, jak i kierownik jednostki przypominają sobie o tej kategorii w momencie rozpoczęcia procesu zamknięcia roku i przygotowywania sprawozdania finansowego. Dzieje je się tak prawdopodobnie dlatego, że zobowiązania warunkowe ujmowane są jedynie w ewidencji pozabilansowej i ujawniane w części opisowej sprawozdania finansowego.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 28 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) pod pojęciem zobowiązań warunkowych rozumie się obowiązek wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Warto przypomnieć, że w poprzednim brzmieniu (przed ostatnimi zmianami) definicja zobowiązań warunkowych była sformułowana jako zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Tak jak już wspomniano, ustawa o rachunkowości wymaga, aby ujawnić w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do sprawozdania finansowego łączną kwotę zobowiązań warunkowych, w tym również udzielonych przez jednostkę gwarancji i poręczeń, także wekslowych, niewykazanych w bilansie, ze wskazaniem zobowiązań zabezpieczonych na majątku jednostki oraz charakteru i  ormy tych zabezpieczeń. Dodatkowo, odrębnie należy wykazać informacje dotyczące zobowiązań warunkowych w zakresie emerytur i podobnych świadczeń oraz wobec jednostek powiązanych lub stowarzyszonych.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania