Korekta faktury z powodu rabatu a moment zaksięgowania korekty przychodu

Faktury korygujące przychody oraz koszty pośrednie zmieniają ich wartości w odniesieniu do okresu, w którym pierwotny dokument sprzedaży został ujęty w rachunku podatkowym.

Publikacja: 02.12.2015 04:00

Firma sprzedaje i kupuje różnego rodzaju usługi oraz towary dokumentowane fakturami VAT. Zdarza się, że konieczna jest korekta faktury przez spółkę lub jej kontrahenta. Wystawienie lub otrzymanie korekty faktury powoduje, że spółka musi zwiększyć bądź zmniejszyć przychody/koszty w odpowiednim okresie podatkowym. Przyczyny wystawienia faktur korygujących można podzielić na dwie kategorie: istniejące już w momencie sprzedaży oraz powstałe po wystawieniu faktury pierwotnej. Może się też zdarzyć, że odnajduje się niezaksięgowana faktura kosztowa wystawiona w poprzednim okresie sprawozdawczym. Faktura może dotyczyć zarówno kosztów pośrednich, jak i bezpośrednich. Spółka zapytała, czy korekty należy ująć w okresie, w którym została wystawiona faktura pierwotna, czy na bieżąco.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania