Aktualizacja: 25.11.2015 06:50 Publikacja: 25.11.2015 06:50
Działalność przedsiębiorstw krajowych na rynkach zagranicznych oraz inwestorów zagranicznych na rynkach krajowych sprawia, że w ich rozliczeniach występują transakcje wyrażone w walutach obcych. Rozliczenie takich transakcji ma szczególne znaczenie i wpływ na księgi rachunkowe oraz na sprawozdanie finansowe wielu podmiotów gospodarczych. Wynikające z tych rozliczeń różnice kursowe łączą z sobą zagadnienia z ustawy o rachunkowości (dalej: uor) oraz ustaw o CIT i o VAT. Skutki finansowe zmian w kursach walut obcych wpływają na sytuację finansową danego podmiotu gospodarczego, przy czym istotne są stosowane zasady rachunkowości oraz charakter danej operacji gospodarczej.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Z faktoringu chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy oferują kontrahentom długie terminy płatności należności. Faktoring pozwala im uzyskać szybszy dostęp do gotówki, gdy istnieje taka konieczność.
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Barry Melancon CPA, CGMA jest CEO AICPA & CIMA, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, oraz najdłużej urzędującym CEO w historii American Institute of CPAs (AICPA). Niedawno otrzymał inauguracyjną nagrodę magazynu Forbes w uznaniu jego zasług w dziedzinie rozwoju rachunkowości. Teraz, na krótko przed przejściem na emeryturę, „Rzeczpospolita” rozmawia z nim o ewolucji profesji księgowej i dlaczego „naiwnością” jest twierdzenie, że sztuczna inteligencja nie wpłynie na rynek pracy.
Sztuczna inteligencja to hasło, które dziś odmieniamy przez wszystkie przypadki. Księgowi boją się o pracę, eksperci przekonują, że nie ma się czego obawiać. Bo AI jest z nami od pół wieku, a księgowość korzysta z jej rozwiązań na co dzień już od wielu lat.
Ta premia oburza Ukraińców, którzy na co dzień zmagają się z koszmarem rosyjskiej agresji - brakiem prądu, a także wody czy ogrzewania. Były już szef ukraińskiego operatora energetycznego zainkasował równowartość 1 mln dolarów premii i się zwolnił.
Zmiany systemowe potrzebne do generowania nowego JPK_KR_PD i JPK_ST będą wymagały sporo czasu. Dla podmiotów objętych nowym obowiązkiem już od 2025 r. jest to więc ostatni dzwonek, aby zacząć się przygotowywać do nowego raportowania JPK CIT.
Koszty poniesione przez spółkę na roczną prenumeratę gazet lub czasopism powinny zostać ujęte w ramach krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych kosztów oraz być rozliczane w miarę upływu czasu w ciężar kosztów w rachunku zysków i strat.
Zmiana klasyfikacji składnika majątku wymaga przeanalizowania przesłanek do zakwalifikowania towaru jako środek trwały, ustalenia jego wartości początkowej, określenia sposobu jego amortyzacji i wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas