Aktualizacja: 14.10.2015 05:50 Publikacja: 14.10.2015 05:50
Foto: www.sxc.hu
Tworząc politykę rachunkowości firmy, można zastosować różne rozwiązania, jednak muszą się one zawierać w ramach tych dopuszczonych przez ustawę o rachunkowości (dalej: uor).
Przy wyborze rozwiązań w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych kierownik jednostki powinien się kierować zasadą istotności zawartą w art. 4 ust. 4 oraz w art. 8 ust. 1 uor. Reguła ta wyraża się w tym, że decydując się na ewentualne uproszczenia dopuszczone w uor, trzeba je dostosować do potrzeb i specyfiki jednostki. Bardzo ważne jest wyodrębnienie w rachunkowości wszystkich operacji istotnych do oceny finansowej i majątkowej oraz wyniku finansowego jednostki.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Opłaty za spotkania z psychoterapeutą to wydatki osobiste. Nie można ich zaliczyć do firmowych kosztów – twierdzi skarbówka.
Pismo od syndyka o minimalnym prawdopodobieństwie odzyskania długu od firmy, która jest już w upadłości nie wystarczy, żeby wrzucić go w koszty jako nieściągalną wierzytelność. Trzeba czekać do końca postępowania upadłościowego.
Przedsiębiorca sponsorujący klub sportowy może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów, a następnie odliczyć ich połowę od dochodu. Pod warunkiem, że klub go reklamuje.
Gdy pracownik jedzie w podróż służbową prywatnym motocyklem, pracodawca może rozliczyć w kosztach poniesione na ten cel wydatki na takich samych zasadach jak na podróż odbywaną samochodem.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Do datio in solutum nie ma zastosowania ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej na takiej transakcji przewidziane dla czynności odpłatnego zbycia.
Pensję pełnomocnika można rozliczyć w podatkowych kosztach. Także wtedy, gdy jest nim własne dziecko.
• Ta interpretacja ucieszy biznesmenów, którzy robią firmowe zakupy online • Amortyzacja wynajmowanego mieszkania. Co mówią skarbówka i sądy? • Budynek i budowla z nowymi definicjami na potrzeby podatku • Zwolnienia VAT dla małych firm - Sejm zdecydował • Kasowy PIT - wiadomo, kto skorzysta • Jak płaci ZUS europoseł z firmą • Jak firmy oceniają uprawnienia rodzicielskie pracowników po roku obowiązywania? • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas