W księgach rachunkowych wynagrodzenia ujmujemy zgodnie z zasadą memoriału, czyli w okresie, którego dotyczą. Pensje za grudzień zaksięgujemy więc jeszcze w tym roku. Nawet wtedy, gdy zostały przekazane w styczniu.
Termin wypłaty jest natomiast ważny dla rozliczenia podatkowego. Z ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT) wynika, że wynagrodzenia są kosztem w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Jeśli ten termin zostanie przekroczony, pensje będą kosztem dopiero w miesiącu wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika.
Zobacz » Poradniki
Kiedy powstaje przychód u pracownika? Dopiero wtedy, gdy otrzyma wynagrodzenie (wpłynie na jego rachunek albo zostanie postawione do jego dyspozycji). Tak więc pensja za grudzień wypłacana w styczniu będzie stanowiła przychód pracownika w 2013 r. Zastosowanie do niej mają skala, kwota zmniejszająca podatek i koszty obowiązujące w przyszłym roku. Ponieważ jednak są one takie same jak w 2012 r., rozliczenie będzie podobne.
Pracodawcy muszą pamiętać, że to oni odpowiadają przed fiskusem za prawidłowe rozliczenie podatku pracownika. Od wypłaconych lub postawionych do jego dyspozycji wynagrodzeń pobierają zaliczki na PIT. Wpłacają je do urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym je pobrano.
Oczywiście wynagrodzenie pracownika trzeba zaksięgować na odpowiednich kontach w księgach rachunkowych.
Więcej w serwisie:
» Prawo w firmie » Rachunkowość » księgowania
» Prawo w firmie » Podatek dochodowy » PIT i CIT » koszty
» Prawo w firmie » Płace
Zobacz cały poradnik "Ekspert księgowego: wynagrodzenia w podatkach i rachunkowości"