Aport przedsiębiorstwa wywołuje jedynie skutki cywilnoprawne, m.in. powstanie po stronie nabywającej spółki prawa do używania przedmiotu używanego dotychczas przez wspólnika na podstawie umowy leasingu. Nie dochodzi jednak w związku z aportem do przejęcia przez nabywcę zobowiązań leasingowych korzystającego wspólnika, na co wymagana jest odrębna zgoda firmy leasingowej.
Zdaniem organów podatkowych umowa leasingu operacyjnego od chwili wstąpienia w nią nowego korzystającego traktowana jest jako nowa, a jeśli chodzi o jej skutki podatkowe, to jest oceniany wymagany okres jej trwania wynoszący więcej niż 40 proc. okresu amortyzacji. Z tego względu zmiana korzystającego wskutek aportu nie będzie najczęściej oznaczała wypełnienia wymagań umowy leasingu operacyjnego.
Jeśli przedmiotem umów leasingu są samochody osobowe, skutkiem takiej zmiany korzystającego byłaby, zdaniem organów podatkowych, niemożność zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu okresowych opłat leasingowych z tych umów, a to na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W takim wypadku kosztem uzyskania przychodu z tytułu używania leasingowanego samochodu byłaby jedynie tzw. kilometrówka, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Na szczęście można spotkać korzystne wyroki sądów administracyjnych. Przykładem jest wyrok WSA w Białymstoku z 5 maja 2010 r. (sygn. akt I SA/Bk 80/10), zgodnie z którym „warunki uznania konkretnej umowy za umowę leasingu operacyjnego dotyczą wyłącznie kwestii przedmiotowych umowy, a zatem dokonanie zmian po stronie podmiotowej (zmiany osoby korzystającego) w żaden sposób nie wpływa na treść umowy".
Co do pozycji uprzednio korzystającego, to fakt zmiany podmiotowej nie wpływa na zaliczenie uprzednich rat do kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy zatem po aporcie przedsiębiorstwa zawierają nowe umowy leasingu dotyczące tego samego przedmiotu. Nowa umowa spełnia już wszystkie warunki do uznania jej za leasing podatkowy.
—not. olat
Autor jest radcą prawnym, doradcą podatkowym, wspólnikiem w Kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy