[b]Jesteśmy spółką z o.o., która zgodnie z art. 50 ustawy o rachunkowości sporządza sprawozdanie finansowe za 2009 r. w formie uproszczonej. Czy powinniśmy uwzględnić w nim aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego, czy nie jest to konieczne?[/b]

W świetle art. 37 ust. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=14680927FE53184984CEBFA8E1ED1577?id=324433]ustawy o rachunkowości[/link] podmioty, które nie podlegają obowiązkowi badania i ogłaszania rocznych sprawozdań finansowych w myśl art. 64 ust. 1, mogą odstąpić od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Z pytania wynika, że spółka spełnia kryteria art. 50 ustawy o rachunkowości pozwalające na sporządzenie sprawozdań finansowych w formie uproszczonej. Oznacza to w praktyce, że nie podlega także obowiązkowi badania sprawozdania finansowego, bo kryteria pozwalające na sporządzenie sprawozdań uproszczonych są bardziej rygorystyczne niż określone w art. 64 ust. 1 w odniesieniu do obowiązku badania.

W szczególności suma aktywów w przypadku obowiązku badania wynosi równowartość w złotych kwoty 2,5 mln euro (dla sprawozdawczości uproszczonej jest to próg 2 mln euro), a przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych stanowią równowartość w złotych co najmniej 5 mln euro (dla sprawozdawczości uproszczonej jest to próg 4 mln euro).

Tak więc spółka ma swobodę wyboru w odniesieniu do rozpoznawania w sprawozdaniu finansowym aktywów i rezerw z tytułu podatku odroczonego, a decyzja należy do jej zarządu. Zastosowane ostatecznie rozwiązanie powinno być odpowiednio opisane w polityce rachunkowości i zakładowym planie kont.

[i]Józef Król jest biegłym rewidentem, prezesem zarządu Moore Stephens Józef Król sp. z o.o.

Jacek Kaczka jest biegłym rewidentem, prezesem zarządu Audit4Business sp. z o.o.[/i]