Tak stanowi art. 194 ustawy z 2004 r. o funduszach inwestycyjnych.
[b]Sąd Najwyższy w uchwale z 29 listopada 2007 r. (sygn. III CZP 101/07)[/b] potwierdził, że wyciągi z ksiąg rachunkowych, z których wynika przejście wierzytelności na fundusz sekurytyzacyjny w okolicznościach określonych w art. 788 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, stanowią uzasadniony dowód, by tytułowi egzekucyjnemu wystawionemu przeciwko zbywcy wierzytelności nadać klauzulę wykonalności na rzecz tego funduszu.
Tytuł egzekucyjny, np. wyrok, ugoda sądowa, po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności jest podstawą do wszczęcia przeciwko dłużnikowi egzekucji komorniczej na rzecz tego, kto tę klauzulę uzyskał.
Istotą funduszy sekurytyzacyjnych jest emisja certyfikatów inwestycyjnych w celu zgromadzenia środków na nabycie wierzytelności lub praw do świadczeń z tytułu określonych wierzytelności.
Best I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty na podstawie umowy cesji nabył od wierzyciela, czyli Kredyt Banku SA, należność tego banku wobec Henryka J. Należność ta została zasądzona w wyroku sądowym z 2003 r. wydanym na rzecz Kredyt Banku SA. Chodziło o prawie 1,8 mln zł z odsetkami.
Fundusz na podstawie wyciągu z ksiąg rachunkowych oraz ewidencji analitycznej swych wierzytelności zwrócił się do sądu o nadanie temu wyrokowi klauzuli wykonalności na swą rzecz. Powołał się na art. 788 § 1 k.p.c. Z przepisu tego wynika, że jeśli uprawnienie po powstaniu tytułu egzekucyjnego (np. po wydaniu wyroku) przeszło na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz tej osoby, gdy przejście to zostanie wykazane dokumentem urzędowym albo prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.
Zdaniem funduszu takim urzędowym dokumentem świadczącym o przejściu na ten fundusz długu Henryka J. wobec banku jest wskazany wyciąg z ksiąg rachunkowych. Sąd I instancji był innego zdania. Uznał, że warunkiem nadania klauzuli wykonalności na rzecz funduszu jest przedstawienie umowy cesji między Kredyt Bankiem a funduszem.
Sąd II instancji, do którego trafiło zażalenie funduszu, uznał, że w sprawie występuje wątpliwość prawna, którą powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.
W uchwale z 29 listopada 2007 r. podjętej dla wyjaśnienia wątpliwości SN stwierdził, że z wyciągów z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego wynika przejście wierzytelności na ten fundusz w okolicznościach określonych w art. 788 § 1 k.p.c. [b]Stanowią więc one dowód, który uzasadnia nadanie klauzuli wykonalności na rzecz funduszu tytułowi egzekucyjnemu (w tym wypadku nakazowi zapłaty) wystawionemu przeciwko dłużnikowi.[/b]