[b]W tym roku poddaliśmy nasze księgi badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta. Nie mamy formalnie przyjętej polityki rachunkowości. Księgi prowadzimy na podstawie ustawy o rachunkowości oraz zakładowego planu kont dostępnego na rynku wydawnictw profesjonalnych. Urząd skarbowy przeprowadzał kontrole naszych ksiąg i braku polityki (co potwierdza na piśmie zarząd) nie uznał za ich wadę lub nierzetelność. Dlaczego biegły rewident uznaje politykę rachunkowości za niezbędną?[/b]
Celem kontroli podatkowych jest weryfikacja prawidłowości deklaracji podatkowych, a te sporządzane są przede wszystkim według ustaw podatkowych (ordynacji podatkowej, [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link], ustawy o VAT itp.). Urzędy skarbowe nie udzielają kredytów, nie potwierdzają kondycji finansowej firmy, nie przygotowują żadnej opinii w tym zakresie skierowanej do właścicieli przedsiębiorstwa.
W rzeczywistości urzędnicy oceniają tylko te fragmenty i elementy systemu rachunkowości, które wykorzystywane są do rozliczeń podatkowych. Pamiętajmy, że prawną odpowiedzialność za księgi rachunkowe i sprawozdania finansowe zawsze ponosi zarząd.
Określa on politykę (zasady) ewidencji, wyceny i prezentacji poszczególnych aktywów, pasywów, przychodów i kosztów, aby zapewnić rzetelność sprawozdania finansowego.
Polityka rachunkowości jest rodzajem instrukcji (procedury wewnętrznej przedsiębiorstwa) określającej, według jakich zasad księgi rachunkowe powinny być prowadzone a sprawozdanie finansowe sporządzane. Księgowy oczywiście wspiera zarząd w podejmowaniu decyzji o kształcie polityki rachunkowości.
Jednak to nie on ponosi ostateczną odpowiedzialność za odpowiedniość zastosowanych zasad rachunkowości. Z tego powodu biegły rewident oczekuje potwierdzenia tego, że stosowana polityka rachunkowości została faktycznie przyjęta przez zarząd i jego członkowie są jej świadomi.
Zadaniem biegłego rewidenta przeglądającego księgi rachunkowe jest bowiem uzyskanie potwierdzenia, że księgi rachunkowe są zgodne zarówno z ustawą o rachunkowości, jak i decyzjami zarządu.
[i]Jacek Kaczka, biegły rewident, prezes zarządu firmy audytorskiej Audit4Business sp. z o.o.[/i]
[i]Krzyszotf Burnos, biegły rewident, prezes zarządu firmy audytorskiej Elma-Polaudit sp. z o.o.[/i]