Rachunkowość: jedna transakcja a różne okresy księgowania i rozliczania podatków

Zdarzenia gospodarcze wymagające wykazania w innym okresie sprawozdawczym bilansowo, a w innym w ujęciu podatkowym – CIT czy VAT – są powszechne. Radzimy, jak uniknąć błędów w tym zakresie, zwłaszcza w rozliczeniach z fiskusem.

Publikacja: 02.08.2017 06:50

Rachunkowość: jedna transakcja a różne okresy księgowania i rozliczania podatków

Foto: 123RF

Niezwykle istotnym zagadnieniem, z punktu widzenia prawidłowego ujmowania w księgach rachunkowych i rozpoznawania skutków podatkowych zdarzeń gospodarczych, jest ich właściwe przypisanie do poszczególnych okresów sprawozdawczych.

Pojęcia „rok obrotowy" i „okres sprawozdawczy" zostały określone w prawie bilansowym. Definicję roku obrotowego zawiera ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), która stwierdza, że pod tym pojęciem należy rozumieć rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy jest podstawowym okresem rozliczeń z właścicielami jednostki i innymi odbiorcami sprawozdań finansowych. Z kolei pojęcie okresu sprawozdawczego zdefiniowano w uor jako okres, za który sporządza się sprawozdanie finansowe w trybie przewidzianym ustawą lub inne sprawozdania sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych. Podział roku obrotowego na poszczególne okresy sprawozdawcze ustala kierownik jednostki i określa w zasadach (polityce) rachunkowości, przy czym okres ten nie może być dłuższy niż miesiąc.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania