Aktualizacja: 01.03.2017 01:00 Publikacja: 01.03.2017 01:00
W przypadku zabezpieczania przepływów pieniężnych, zyski lub straty z wyceny wartości godziwej derywatu zabezpieczającego, w części uznanej za efektywne zabezpieczenie przyszłych przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczaną pozycją należy odnieść na kapitał z aktualizacji wyceny.
Pozostałą część skutków przeszacowania derywatu zabezpieczającego, uznaną za nieefektywną, należy zaliczyć do przychodów lub kosztów finansowych okresu sprawozdawczego. Wykazane w kapitale z aktualizacji wyceny zyski lub straty z przeszacowania derywatu zabezpieczającego zalicza się odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych tego okresu sprawozdawczego, w którym zabezpieczone, uprawdopodobnione przyszłe zobowiązanie lub planowana transakcja powoduje powstanie przychodów lub kosztów finansowych. Jeżeli uprawdopodobnione przyszłe zobowiązanie lub planowana transakcja, poddane zabezpieczeniu powodują powstanie aktywów lub zobowiązań, to na dzień wprowadzenia tych pozycji do ksiąg – zyski lub straty z przeszacowania pochodnego instrumentu zabezpieczającego, ujęte do tego dnia w kapitale z aktualizacji wyceny, odpisuje się i odpowiednio dolicza do ceny nabycia wprowadzonych do ksiąg rachunkowych aktywów (zobowiązań). Jeżeli jednostka stosująca zasady rachunkowości zabezpieczeń uzna prognozowaną transakcję za niewykonalną, wówczas skumulowane zyski lub straty z wyceny derywatu zabezpieczającego, ujęte uprzednio w kapitale z aktualizacji wyceny, powinna ona zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych okresu sprawozdawczego.
99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!
Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Będzie możliwość wystawiania faktur poza KSeF, gdy zawiedzie elektryczność i wi-fi. To jedna z opcji w projekcie...
Ministerstwo Finansów przedstawiło plan wdrożenia obowiązkowego systemu KSeF. To rewolucyjna zmiana dla przedsię...
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać...
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania o...
Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas