Aktualizacja: 28.12.2016 05:50 Publikacja: 28.12.2016 05:50
Foto: 123RF
VAT to dżungla przepisów i regulacji. Podatnik, jak przypadkowy turysta, chce po prostu szybko przez nią przejść i wydostać się na zewnątrz bez uszczerbku na zdrowiu. Aby poradzić sobie z wszechobecnym gąszczem, może użyć leżącego nieopodal kija, którym rozgarnie gałąź po gałęzi. Gąszcz jednak pozostanie i będzie trzeba mierzyć się z nim przy każdej kolejnej wizycie w dżungli.
Nauczony doświadczeniami, podatnik może wrócić do dżungli z maczetą. Zamiast działać doraźnie, wytnie nią gęste chaszcze, które znikną bezpowrotnie. Tak działają narzędzia do automatyzacji rozliczeń i raportowania podatkowego, które w sposób systemowy usuwają trudności w comiesięcznych rozliczeniach. Radzą sobie również w przypadku pojawienia się nowych przepisów.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Pekao jest jedynym bankiem w Polsce, który umożliwia gromadzenie mil w programie Miles & More. Klienci Świata Premium Banku Pekao S.A. mogą otrzymać m.in. aż 10 tys. mil w programie, czyli np. równowartość biletu w dwie strony do wybranych stolic w Europie.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Krajowy System e-Faktur, czyli centralny, prowadzony przez fiskusa rejestr, będzie wprowadzany etapami. Najwcześniej, od 1 lutego 2026 r., zaczynają największe firmy.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Składanie plików JPK_CIT będzie nie tylko techniczną rewolucją, ale też wzmocnieniem skarbówki.
Rolnik niebędący podatnikiem VAT powinien wystawić na rzecz osób przebywających u niego na wypoczynku rachunki lub faktury za świadczone na ich rzecz usługi wynajmu pokoju, jeżeli zgłoszą takie żądanie w ciągu trzech miesięcy.
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Bonus potransakcyjny przyjmujący postać dodatkowo wydanego towaru, w związku ze spełnieniem przesłanek określonych w umowie, obniża u podatnika wartość podstawy opodatkowania VAT i kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów handlowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas