Reklama
Rozwiń

Księgowanie faktur zakupowych z grudnia i stycznia

Księgowanie faktur zakupowych z grudnia i stycznia wiąże się z ich klasyfikacją do właściwych okresów sprawozdawczych. Chodzi o ustalenie, które wydatki dotyczą zamykanego roku obrotowego, a które następnego.

Publikacja: 16.12.2015 06:30

Częstym problemem pojawiającym się przy zamykaniu roku obrotowego jest ujęcie w księgach rachunkowych kosztów występujących na przełomie roku. Szczególne znaczenie odgrywają w tym procesie nadrzędne zasady rachunkowości, tj. zasady: memoriału, współmierności przychodów i kosztów, ostrożności i istotności.

Zgodnie z art. 20 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednostka zobowiązana jest do wprowadzenia do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego, w postaci zapisu, każdego zdarzenia, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Księgi rachunkowe powinny być kompletne, tj. obejmować wszystkie koszty i przychody, które pojawiły się w danym roku obrotowym. Ponadto jednostka przy ujmowaniu kosztów do określonego okresu sprawozdawczego powinna kierować się nadrzędnymi zasadami rachunkowości, czyli:

Pozostało jeszcze 89% artykułu

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Materiał Promocyjny
Kalkulator śladu węglowego od Banku Pekao S.A. dla firm
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay