Krajowe Standardy Rachunkowości - jak je stosować

Korzystanie z rozwiązań opisanych w KSR nie jest obowiązkowe przy ustalaniu polityki rachunkowości. Jednak ich przyjęcie uznaje się za zapewniające rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji firmy.

Publikacja: 26.08.2015 06:50

Krajowe Standardy Rachunkowości - jak je stosować

Foto: www.sxc.hu

Znowelizowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu – ujęcie i prezentacja" (KSR 7) został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów 22 stycznia 2015 r. W nowelizacji zdefiniowano KSR oraz określono reguły ich stosowania, a także wskazano, kiedy – w razie braku odpowiedniego standardu krajowego – można stosować międzynarodowe standardy rachunkowości. To ważne doprecyzowanie, ponieważ przepisy ustawy o rachunkowości (uor), określające możliwość stosowania krajowych i międzynarodowych standardów, są bardzo ogólne. Artykuł 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości stanowi jedynie, że w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować Krajowe Standardy Rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego jednostki inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 (jednostki organizacyjne działające na podstawie prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych stosują MSR w pierwszej kolejności) mogą stosować MSR.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne