Jak księgować sprzedaż wierzytelności

Należności, które są trudne do ściągnięcia, czasem bardziej opłaca się zbyć, niż prowadzić długotrwały proces windykacji. Ewidencja związanych z tym operacji zależy od tego, czy w księgach figuruje odpis aktualizujący.

Publikacja: 25.03.2015 04:40

Jak księgować sprzedaż wierzytelności

Foto: www.sxc.hu

- Zastanawiamy się nad sprzedażą wierzytelności. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych związane z tym operacje? – pyta czytelnik.

Sprzedaż nieściągalnych wierzytelności często jest bardziej opłacalna od długotrwałej windykacji. Zgodnie z art. 509 § 1 kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Nie jest to możliwe, gdy zostało zastrzeżone w umowie lub w przepisach szczególnych kodeksu cywilnego bądź wynika z właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nim prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Jednocześnie, zgodnie z art. 513 § 1 k.c., dłużnikowi przysługują przeciwko nabywcy wierzytelności wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy, z chwilą uzyskania informacji o sprzedaży.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10