Reklama
Rozwiń

Jak księgować odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Środki przeznaczone na działalność socjalną do czasu ich faktycznego przekazania na wyodrębniony rachunek nie pomniejszą podatku. Jednak części rocznego odpisu systematycznie ujmuje się w kosztach bilansowych.

Publikacja: 04.02.2015 05:40

Jak księgować odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Foto: ROL

- Pod koniec ubiegłego roku (2014) zwiększyliśmy zatrudnienie w naszej firmie, w związku z czym jesteśmy zobowiązani do stworzenia w 2015 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W jaki sposób powinniśmy obliczyć i księgować odpis na zfśs oraz wpłaty na ten fundusz? – pyta czytelnik.

Środki pieniężne z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs lub fundusz) powinny być gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Kwotę, którą trzeba przekazać na fundusz, oblicza się z corocznego odpisu podstawowego, obliczanego w stosunku do średniej liczby zatrudnionych. Wielkość odpisu w 2015 roku wynosi 37,5 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w drugim półroczu 2010 r. Zatrudniając osobę zaliczoną do I lub II grupy inwalidzkiej bądź emeryta lub rencistę objętego opieką socjalną, firma może powiększyć odpis o 6,25 proc. na każdego takiego pracownika. W przypadku pracy w uciążliwych warunkach odpis wzrasta do 50 proc. podstawy naliczania. Dla jednego pracownika młodocianego odpis na zfśs wynosi:

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku