Aktualizacja: 30.01.2015 03:00 Publikacja: 30.01.2015 03:00
Monika Spotowska
Foto: Rzeczpospolita, M. P. MP M. P.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 24 kwietnia 2014 r., III CZP 15/14.
Spółka z o.o. złożyła wniosek o wpisanie w KRS wzmianki o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego za okres od 20 marca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. Wniosek został oddalony. Sąd rejonowy stwierdził, że zgodnie z art. 40 pkt 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (u.k.r.s.) w zw. z art. 69 ust. 1 oraz art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości (u.r.) roczne sprawozdanie finansowe obejmuje rok obrotowy, którym jest okres roku kalendarzowego albo inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Jedynie w wypadkach wyjątkowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 9 u.r., możliwe jest skrócenie lub wydłużenie tego okresu, ale wyjątki te w sprawie nie występują. Wobec tego nieskuteczne jest postanowienie umowy spółki przewidujące, że jej pierwszy rok obrotowy rozpoczyna się w dniu zawarcia umowy spółki i kończy 31 grudnia 2012 r. – rok obrotowy nie może być bowiem skracany ani wydłużany mocą woli stron. Sąd uznał, że złożony przez spółkę dokument obejmujący sprawozdanie finansowe za okres od 20 marca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. nie jest rocznym sprawozdaniem finansowym w rozumieniu ww. przepisów, a zatem wzmianka o jego złożeniu nie podlega wpisowi do rejestru.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Zaadresowanie pozwu na firmę przedsiębiorstwa, np. „Zakład kamieniarski X.Y.”, a nie na nazwisko lub nazwę przedsiębiorcy, jest wadliwe i skutkuje odrzuceniem pozwu.
Można skarżyć do sądu odmowę rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – uznał we wtorkowej uchwale Sąd Najwyższy.
O wsparcie z programu Mój elektryk 2.0 będą mogły ubiegać się wyłącznie osoby fizyczne oraz osoby fizyczne wykonujące jednoosobową działalność gospodarczą. Zdaniem Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jest to rozwiązanie dyskryminujące, np. spółki z o.o.
Nie trzeba być spadkobiercą czy wierzycielem zmarłego, aby wystąpić o stwierdzenie nabycia spadku. Do wniosku o ustalenie spadkobierców wystarczy interes – orzekł Sąd Najwyższy.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Obywatele poznają zasady wynagradzania na danym stanowisku w spółce z udziałem Skarbu Państwa. Dane konkretnych osób nie będą jednak ujawniane. Tak wynika z poprawki przyjętej przez sejmową podkomisję.
Republika Malty zyskała międzynarodową renomę dzięki m.in. stabilności politycznej, przyjaznemu systemowi podatkowemu oraz rozwijającej się dynamicznie tradycji ustanawiania fundacji prywatnych. Jak na tle jurysdykcji maltańskiej wypada polska fundacja rodzinna?
Kilka słów o dojrzewaniu koncepcji upadku i odbudowie autorytetu Sądu Najwyższego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas