Aktualizacja: 30.01.2015 03:00 Publikacja: 30.01.2015 03:00
Monika Spotowska
Foto: Rzeczpospolita, M. P. MP M. P.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 24 kwietnia 2014 r., III CZP 15/14.
Spółka z o.o. złożyła wniosek o wpisanie w KRS wzmianki o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego za okres od 20 marca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. Wniosek został oddalony. Sąd rejonowy stwierdził, że zgodnie z art. 40 pkt 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (u.k.r.s.) w zw. z art. 69 ust. 1 oraz art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości (u.r.) roczne sprawozdanie finansowe obejmuje rok obrotowy, którym jest okres roku kalendarzowego albo inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Jedynie w wypadkach wyjątkowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 9 u.r., możliwe jest skrócenie lub wydłużenie tego okresu, ale wyjątki te w sprawie nie występują. Wobec tego nieskuteczne jest postanowienie umowy spółki przewidujące, że jej pierwszy rok obrotowy rozpoczyna się w dniu zawarcia umowy spółki i kończy 31 grudnia 2012 r. – rok obrotowy nie może być bowiem skracany ani wydłużany mocą woli stron. Sąd uznał, że złożony przez spółkę dokument obejmujący sprawozdanie finansowe za okres od 20 marca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. nie jest rocznym sprawozdaniem finansowym w rozumieniu ww. przepisów, a zatem wzmianka o jego złożeniu nie podlega wpisowi do rejestru.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Frankowicze wygrywają ponad 90 proc. spraw z bankami. Jednak wciąż nie brakuje wyzwań, w szczególności związanych z odblokowaniem sądowych wydziałów frankowych i przyspieszeniem postępowań.
Perturbacje związane z wyborem nowego prezydenta mogą spowodować, że cały proces decyzyjny państwa, nominacyjny, legislacyjny, kontroli nad armią i sprawami międzynarodowymi, się zatnie. Nie warto zbliżać się do tak apokaliptycznego scenariusza.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wydała stanowisko w związku z "atakami rządu na Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego".
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Członek zarządu spółki z o.o. odpowiada za jej długi wynikłe z jego decyzji, powstałe także po opuszczeniu przez niego zarządu – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
„Czy Państwowa Komisja Wyborcza powinna uwzględnić orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ws. odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego PiS?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
W Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim opublikowano pierwsze uchwały Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa opatrzone specjalnym przypisem.
Podejmowanie ryzyka to codzienność zarządu spółki. Jak działać w granicach prawa i uniknąć odpowiedzialności za nietrafione decyzje? Odpowiedzią jest zasada business judgement rule.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas