Idea Bank uruchomiła ostatnio ciekawą aplikację – darmową księgowość online (www.darmowa-ksiegowa.pl). Bank przekonuje, że to pierwszy taki w Polsce program umożliwiający bezpłatną obsługę rachunkowości w firmie.

– Nasz produkt to inteligentny system pozwalający na samodzielne prowadzenie firmowych rozliczeń w prosty i intuicyjny sposób – przekonuje Dariusz Makosz, członek zarządu Idea Bank. – Został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wyręczyć przedsiębiorcę w powtarzalnych czynnościach – dodaje. W opracowaniu programu uczestniczyli eksperci firmy doradztwa podatkowego Tax Care.

Księgowość online daje możliwość prowadzenia na wirtualnym koncie (uznawanym przez fiskusa) księgi przychodów i rozchodow. Możliwe jest wystawienie faktur i rachunków dla kontrahentów, także elektronicznych. System generuje deklaracje dla ZUS oraz urzędów skarbowych, a nawet przypomina o terminach płatności.

Aplikacja ma być stale aktualizowana, tak by móc na bieżąco uwzględniać obowiązujące taryfy i wysokość danin publicznych.

Na podstawie zaksięgowanych faktur przedsiębiorca może w dowolnym momencie określić swoje przychody i koszty oraz zyski. Wyniki zaś mogą być przedstawione w formie wykresów i tabel, co ułatwia analizę sytuacji finansowej firmy. Możliwe jest też wyszukiwanie faktur i kontrahentów, np. według dat czy nazwy klienta.

0,36 mln nowych firm zarejestrowano w 2012 r., w tym ok. 287,1 tys. to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą

Autorzy rozwiązania podkreślają też możliwość wglądu do dokumentów w każdej chwili. – To przydatna funkcja, np. podczas rozmów z bankiem, gdy przedsiębiorca proszony jest o przedstawienie kondycji finansowej swojej firmy. Zamiast pytań do księgowej lub szukania dokumentów, wystarczy dostęp do Internetu – mówi Makosz.

Konto księgowe można też zintegrować z kontem bankowym w Idea Banku (choć nie ma takiego wymogu), co umożliwia np. od razu wykonywanie przelewów.

– Taka aplikacja może być interesująca dla firm, które np. rozpoczynają działalność i nie chcą na starcie wydawać na usługi księgowe – komentuje Przemysław Rychlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. – Samodzielnie prowadzona księgowość online może być też użyteczna dla właścicieli firm, które wystawiają mało faktur. Przy bardziej rozbudowanej działalności zwykle prowadzenie rachunkowości jest zlecane ekspertom – dodaje Rychlicki.

Około połowy firm w Polsce korzysta z usług zewnętrznych biur rachunkowych, 11 proc. ma własnego księgowego, 17 proc. rozlicza się samodzielnie, korzystając ze „stacjonarnych" programów, a 20 proc. – z programów online – wynika z badań Fundacji Rozwoju Biznesu „Starter". –Anna Cieślak-Wróblewska