Wiele firm nie dopełnia obowiązku składania sprawozdań finansowych (pisaliśmy o tym w „Rz" z 23 sierpnia m.in. w artykule p.t: Zlikwidują spółkę za brak sprawozdania). Jak widać na przykładzie Amber Gold, nie przeszkadza to w prowadzeniu biznesu na dużą skalę. Może jednak spowodować interwencję urzędu skarbowego.
– Ostatnio daje się zauważyć zwiększenie ilości postępowań karnych prowadzonych wobec członków zarządu spółek, które nie przesłały w terminie sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego – mówi Andrzej Zubik, doradca podatkowy, menedżer w PwC. – Dochodzenie w tej sprawie mogą wszcząć urzędy skarbowe albo inspektorzy kontroli skarbowej. I chętnie z tej możliwości korzystają.
– Fiskus interesuje się też spółkami, które nie przesłały sprawozdania do urzędu skarbowego – dodaje Małgorzata Dankowska, doradca podatkowy, starszy menedżer w spółce doradczej TPA Horwath.
Grzywnę za niezłożenie sprawozdania może też nałożyć sąd rejestrowy
Jakie mogą być konsekwencje nieujawniania informacji o firmie? Przypomnijmy, że zgodnie z art. 79 ustawy o rachunkowości temu, kto nie złożył sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym, grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.
Odpowiedzialność karna (grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat dwóch albo obie te kary) grozi też za niesporządzenie sprawozdania finansowego, sporządzenie go niezgodnie z przepisami bądź podanie w nim nierzetelnych danych (art. 77 uor).
– Jeśli fiskus dowie się z KRS o niedopełnieniu obowiązków sprawozdawczych, wszczyna dochodzenie, a następnie przekazuje sprawę do sądu, który wydaje wyrok – tłumaczy Andrzej Zubik. – Grzywna za to przestępstwo wynosi z reguły od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
– Fiskus może natomiast sam wymierzyć karę za nieprzekazanie sprawozdania do urzędu skarbowego – mówi Małgorzata Dankowska. – Jest ono uznawane za informację, do której składania zobowiązują przepisy ustawy o CIT. Niezłożenie sprawozdania w terminie to – w świetle kodeksu karnego skarbowego – wykroczenie zagrożone grzywną nawet do 30 tys. zł. W praktyce urząd skarbowy najczęściej wymierza za to mandat, np. w kwocie 500 zł.
Przypomnijmy, że sprawozdanie finansowe trzeba zatwierdzić w terminie sześciu miesięcy od końca roku.
W ciągu dziesięciu dni od zatwierdzenia trzeba je przesłać do urzędu skarbowego (prowadzące księgi rachunkowe osoby fizyczne powinny dołączyć sprawozdanie do swojego zeznania rocznego składanego do 30 kwietnia), a w ciągu 15 dni do KRS.
Osobą odpowiedzialną za obowiązki sprawozdawcze jest kierownik jednostki, np. w spółkach kapitałowych członek zarządu. Skazany zostaje wpisany do Krajowego Rejestru Karnego, co może wykluczyć go z wykonywania niektórych zawodów czy też obniżyć jego zdolność kredytową.