Do takich wniosków doszli uczestnicy wtorkowej konferencji „Rachunkowość w dziele integracji Unii Europejskiej" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Francoise Flores, szefowa Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG), zauważyła, że MSSF tworzą wspólny język sprawozdawczości nie tylko w Europie, ale i na świecie. Zapewniają porównywalność sprawozdań finansowych spółek z różnych państw. Według Elke Koenig z Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) MSSF są stosowane w 120 krajach.

– Konieczne jest tworzenie globalnych reguł gry. Musimy zwiększyć ich przejrzystość, jeśli nie chcemy kryzysu gospodarczego – mówiła Koenig. Jak wyjaśniała Agnieszka Stachniak, wicedyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów, w UE stosowanie MSSF jest obowiązkowe dla spółek giełdowych. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą stosować przepisy dyrektyw UE. Do pozostałych podmiotów, jak spółki osobowe, osoby fizyczne, fundacje, spółdzielnie, organizacje non profit i podmioty z sektora publicznego, odnoszą się przepisy krajowe.

– Najprawdopodobniej do końca tego roku zakończą się prace nad zmianą dyrektywy dotyczącej mikropodmiotów. Projekt wprowadza takie ułatwienia jak uproszczony bilans oraz rachunek zysków i strat, a także zwolnienie z publikacji sprawozdań (trzeba będzie tylko przekazać bilans do rejestru handlowego) – mówi Agnieszka Stachniak.

Zmiany dyrektywy w sprawie mikropodmiotów mają uprościć przepisy

Zgodnie z proponowaną definicją mikropodmiotem będzie ten, który spełni co najmniej dwa z trzech kryteriów. Będą to: przychody netto poniżej 750 tys. euro, liczba pracowników do dziesięciu osób oraz suma bilansowa poniżej 300 tys. euro.

To nie koniec nowości, gdyż w czasie polskiej prezydencji rozpoczynają się prace nad projektem nowej dyrektywy ws. rachunkowości. Zaproponowano w niej wyraźne wydzielenie małych, średnich i dużych podmiotów, co dotychczas nie zostało wprost uregulowane. Wiąże się z tym dostosowanie obowiązków sprawozdawczych do rozmiaru działalności danej spółki. Jeśli chodzi o liczbę pracowników, za mały podmiot będzie uznawany ten, który zatrudnia poniżej 50 osób, średni – poniżej 250 osób, a duży – powyżej 250 osób. Pod względem przychodów netto będzie to: poniżej 10 mln euro – mały podmiot, do 40 mln euro – średni, powyżej 40 mln euro – duży podmiot. Pod względem sumy bilansowej progi te mają być ustalone odpowiednio na poziomie: do 5 mln euro, do 20 mln euro i powyżej 20 mln euro. Konieczne będzie spełnienie co najmniej dwóch z trzech kryteriów, by wypełnić określoną definicję.

– Inicjatywa ta ma na celu harmonizację i ułatwienia dla wszystkich zainteresowanych. Przyjęcie tych rozwiązań przyczyni się do pełnej integracji na wspólnym rynku – mówiła Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości w MF.

Henri Fortin, szef Centrum Banku Światowego ds. Reformy Sprawozdawczości Finansowej (CFRR), zauważył, że kłopoty z wdrożeniem MSSF powstają na styku z krajowym prawem podatkowym. Z kolei konieczność tłumaczenia nowych przepisów na języki poszczególnych państw powoduje opóźnienia. Zaznaczył, że krajowe standardy rachunkowości będą stosowane w najbliższej przyszłości, ale powinny być zbieżne z MSSF na tyle,  na ile to możliwe.