Propozycja zniesienia obowiązku publikacji sprawozdań finansowych firm w Monitorze Polskim B wygląda na racjonalną. Rząd mówi bowiem, że to droga i zbędna biurokracja. Czy jednak, chcąc oszczędzić trudu i kosztów przygotowywania dokumentów do druku w MP B, nie wyleje się dziecka z kąpielą? Czy nie ucierpi na tym bezpieczeństwo obrotu gospodarczego? Może wystarczyłoby obniżyć koszty publikacji do rozsądnych granic? Prawie 800 zł za stronę wygląda na cenę zbyt wysoką, obliczoną na zarobek budżetu.
Czy nie warto też pomyśleć o elektronicznym publikatorze sprawozdań na wzór Biuletynu Informacji Publicznej? Przecież obecnie firmy komercyjne zajmują się elektronizacją danych z MP B i sprzedawaniem ich w Internecie, na czym zarabiają.
Ciąć koszty
– Przedsiębiorcy działający głównie w formie niepublicznych spółek akcyjnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością o większym rozmiarze od dłuższego czasu postulują uchylenie kosztownego obowiązku publikowania w Monitorze Polskim B sprawozdań finansowych, opinii biegłych rewidentów oraz uchwał walnego zgromadzenia czy zgromadzenia wspólników – przekonuje Rafał Kałkusiński, radca prawny w kancelarii Siwek Gaczyński.
Jego zdaniem nie powinno to wpłynąć negatywnie na jawność i przejrzystość działalności gospodarczej.
– Naruszenie obowiązku corocznego składania dokumentów finansowych w rejestrze sądowym jest przestępstwem, za które grozi grzywna bądź ograniczenie wolności. Dostęp zaś do akt rejestrowych jest jawny i bezpłatny, a zatem każdy może bez przeszkód uzyskać wgląd do takich danych – wyjaśnia Kałkusiński.
Marian Mazurek, radca prawny z kancelarii M. Mazurek i Partnerzy, uważa jednak, że uzyskanie informacji z Krajowego Rejestru Sądowego wymaga zachodu i wydatków. – Musimy zamówić wcześniej akta. Jeżeli chcemy, żeby to był dokument oficjalny, poświadczenie przez sąd kosztuje 6 zł za stronę – informuje.
Rafał Kałkusiński podkreśla, że zainteresowani nie muszą osobiście sprawdzać akt w sądzie rejestrowym. – Zawsze można skorzystać np. z pomocy miejscowych kancelarii prawnych, które za niewielką opłatą wykonają fotokopie takich dokumentów i prześlą je zainteresowanemu w formie elektronicznej – instruuje.
Internet czeka
Według Mariana Mazurka sama procedura zgłaszania danych do MP B jest uciążliwa i pracochłonna. – Koszt obwieszczenia zależy od powierzchni, więc przedsiębiorcy ograniczają do minimum dane finansowe – tłumaczy.
Ale to nie znaczy, że trzeba je zlikwidować. – Racjonalne rozwiązanie to pozostawienie MP B wyłącznie wirtualnego, tak jak to będzie wkrótce z Dziennikiem Ustaw, wraz z aplikacją internetowego składania obwieszczeń. Można też ograniczyć publikację sprawozdań finansowych tylko w KRS z rozszerzeniem opcji internetowego wglądu bądź umożliwieniem szybkiego i taniego, korespondencyjnego otrzymania kserokopii za ryczałtową opłatą – proponuje.
etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie
Kto musi ogłaszać
Zgodnie z ustawą o rachunkowości badane przez biegłego rewidenta i ogłaszane w Monitorze Polskim B są roczne sprawozdania finansowe
(składające się z bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian w kapitale oraz rachunku przepływów pieniężnych) banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych oraz innych podmiotów gospodarczych, które w poprzedzającym roku obrotowym spełniły co najmniej dwa z trzech warunków:
Zobacz serwis:
»
»
»
»
»