- W 2010 r. spółka z o.o. osiągnęła znaczącą stratę netto, zbliżoną do poziomu kapitału podstawowego. Występują należności przeterminowane, objęte odpisami aktualizującymi, mamy także problemy płynności i opóźnienia w spłacie bieżących zobowiązań sięgające kilku miesięcy. Jednocześnie nasz udziałowiec obiecał wsparcie przez udzielenie w 2011 r. pożyczki długoterminowej. Czy w takiej sytuacji powinniśmy opisać występowanie problemów płynności w rocznym sprawozdaniu finansowym?

W sprawozdaniu finansowym należy uwzględnić wszystkie istotne informacje dla oceny sytuacji finansowej i majątkowej spółki. Jeżeli generuje ona duże straty, zasadne wydaje się opisanie sytuacji w nocie dotyczącej kontynuacji działalności przez jednostkę.

Przy sporządzaniu sprawozdań finansowych przyjmuje się założenie, że spółka będzie kontynuować działalność w niezmienionym istotnie zakresie, w okresie co najmniej 12 miesięcy od dnia bilansowego i nie występuje ryzyko z tym związane.

Znaczące straty osiągane przez spółkę mogą powodować obowiązek, wynikający z art. 233 kodeksu spółek handlowych, zwołania przez zarząd zgromadzenia wspólników w celu podjęcia uchwały o dalszej kontynuacji działalności.

Zarząd powinien więc w tym wypadku opisać  bezstronnie bieżącą sytuację finansową spółki, w tym także  problemy z płynnością (z uwzględnieniem podejmowanych działań dla zapewnienia kontynuacji działalności), oraz ustalenia z głównym udziałowcem spółki.

Autor, jest prezesem zarządu firmy audytorskiej Audit4Business

Zobacz więcej w serwisie o:

Księgowość » Księgi i sprawozdania » Księgowania » Zyski i straty