Ponieważ termin zatwierdzenia minął 30 czerwca (dla spółek, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym), czas na złożenie koniecznych dokumentów w Krajowym Rejestrze Sądowym mija 15 lipca.
Poza rocznym sprawozdaniem finansowym kierownik jednostki składa w KRS opinię biegłego rewidenta – jeśli podlegało ono badaniu, a także odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.
W przypadku spółek kapitałowych (z o.o. i akcyjnych), spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych kierownik składa także sprawozdanie z działalności.
Kierownik jednostki sporządzającej sprawozdanie uproszczone (po spełnieniu warunków określonych w art. 50 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C4D974F1FF1A718DEDF174AA6983D419?n=1&id=324433&wid=347265]ustawy o rachunkowości[/link]) zamiast opinii biegłego rewidenta składa do rejestru sądowego informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia.
Warto pamiętać, że jeśli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie, to należy je złożyć w KRS w ciągu 15 dni po tym terminie (czyli do połowy lipca), a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z pozostałymi dokumentami (czyli m.in. opinią biegłego rewidenta – jeśli podlegało ono badaniu).
Istotne jest to, że [b]niedopełnienie wspomnianych obowiązków stanowi naruszenie przepisów ustawy[/b]. A za to grożą kary: grzywna i ograniczenie wolności. Nie muszą się ich obawiać osoby fizyczne prowadzące działalność i spółki cywilne. One nie są wpisywane w KRS.