[b]Jeżeli przy uproszczonej rachunkowości sporządzam remanent na koniec roku, to czy ta ewidencja jest bardziej przydatna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, gdzie wynik finansowy znany jest też na koniec roku?[/b]
Tak. Przede wszystkim przy prowadzeniu tak w zakresie pełnym, jak i uproszczonym ksiąg rachunkowych stosuje się zasadę podwójnego zapisu, co daje dużą pewność, że dokumenty ujęte w księgach rachunkowych są prawidłowe.
Przy podatkowej księdze przychodów i rozchodów błąd w sumowaniu kolumn czy zwykłe postawienie przecinka jest trudne do wykrycia, co się nie zdarza przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych, nawet w formie uproszczonej.
Ponadto, pomimo braku takiego obowiązku, za pomocą ksiąg rachunkowych można sporządzić na każdy zamknięty okres przepływy pieniężne i w odpowiednim czasie zareagować na niekorzystne zjawiska, np. wzrost zapasów czy należności.
Otwartą sprawą pozostaje wynik finansowy, który możemy ustalić dokładnie dopiero na dzień sporządzenia inwentaryzacji. Niemniej tak jak w przypadku księgi przychodów i rozchodów termin inwentaryzacji można ustalić częściej niż raz w roku, np. na koniec kwartału czy każdego miesiąca.
[i]Józef Król jest biegłym rewidentem, prezesem zarządu Moore Stephens Józef Król sp. z o.o.
Jacek Kaczka jest biegłym rewidentem, prezesem zarządu Audit4Business sp. z o.o.[/i]