[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 5 grudnia 2008 r. (IPPB1/415-1107/08-5/MO).[/b]

Przedsiębiorca wykonuje instalacje grzewcze, wentylacyjne i wodociągowe, a także kotłownie c.o. i c.w. na podstawie zawartych kontraktów lub umów. Firma od 2007 r. zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych (pełna księgowość). Zakupy materiałów i usług księgowane są w koszty w roku podatkowym na podstawie wystawionych faktur w miesiącu ich otrzymania lub wystawienia. Natomiast faktury sprzedaży wystawiane są po wykonaniu jakiegoś etapu lub zakończeniu prac. Dodatkowo na 31 grudnia każdego roku sporządzany jest spis materiałów, które nie zostały zużyte w bieżącym roku, a będą wykorzystane w roku następnym.

Firma zastanawiała się, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zakupy w miesiącach poprzedzających przychody z danej usługi dotyczące tego samego roku podatkowego.

[srodtytul]Rozliczanie wydatków w czasie[/srodtytul]

Zgodnie z ustawą o PIT osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą są zobowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

W wypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, można przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

[b]Koszty podatkowe dzielimy na bezpośrednio oraz pośrednio związane z uzyskanym przychodem. [/b]

[b]U podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.[/b] Ta sama zasada dotyczy poszczególnych miesięcy.

[srodtytul]Czasem proporcjonalnie[/srodtytul]

[b]Natomiast w odniesieniu do kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami stosowana jest inna zasada. Są one potrącalne w dacie ich poniesienia.[/b]

Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią koszty proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. [b]Zatem w razie braku możliwości przyporządkowania danego wydatku do konkretnego przychodu będzie on stanowił koszt jego uzyskania w momencie poniesienia[/b].

[srodtytul]Kiedy wpiszemy do księgi[/srodtytul]

W odniesieniu do przedsiębiorców prowadzących ewidencję zdarzeń gospodarczych w formie ksiąg rachunkowych za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się – stosownie do treści art. 22 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Jeżeli zatem w danym okresie sprawozdawczym przedsiębiorca poniósł wydatek, powinien zaksięgować go w księgach rachunkowych prowadzonych dla tego okresu w wysokości wynikającej z dokumentu potwierdzającego jego poniesienie.

W wypadku zatem podatników dokonujących ewidencji zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu potrącalne są, co do zasady, w momencie osiągnięcia odpowiadającego im przychodu.