Jak ująć w księgach rachunkowych odsetki od kredytu bankowego w rachunku bieżącym? Odsetki dotyczą 2007 roku. Bank pobrał je z rachunku w styczniu 2008 r.

Odsetki, które są należne wierzycielowi (tu bankowi) za dany okres sprawozdawczy, muszą obciążyć koszty finansowe tego okresu sprawozdawczego (z wyłączeniem wyjątkowych sytuacji, kiedy odsetki podlegają aktywowaniu i zwiększają wartość środków trwałych w budowie lub zapasów; wówczas księguje się je nie w koszty, lecz na odpowiednie konto aktywów). Konieczność ta wynika ze sformułowanej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości zasady, zgodnie z którą w księgach rachunkowych firmy należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Zasada ta dotyczy również kosztów korzystania z obcego kapitału, a takimi są właśnie odsetki.

Jeśli zatem odsetki od wykorzystywanego w 2007 r. kredytu bank pobrał dopiero w styczniu, to firma i tak jest zobowiązana do obciążenia nimi kosztów finansowych 2007 r. Jak zaksięgować te odsetki? Art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości nakazuje, by zobowiązania na dzień bilansowy wyceniać w kwocie wymagającej zapłaty. Fakt korzystania z kredytu w danym okresie rodzi obowiązek zapłaty odsetek należnych za ten okres. Wobec tego do nominalnej wartości zobowiązania na dzień 31 grudnia 2007 r. jednostka powinna zaksięgować kwotę należnych bankowi odsetek. Zapis tej operacji będzie następujący:

Wn

konto 75 „Koszty finansowe” – odsetki bankowe,

Ma

konto 13 „Rachunek bieżący” (lub inne konto, na którym ujęty jest kredyt).

Ponieważ ujęte na koncie 75 odsetki nie zostały w 2007 r. fizycznie zapłacone (ani skapitalizowane), nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tego roku. Skutek podatkowy odniosą dopiero z chwilą ich zapłaty, a więc w roku 2008. Z tego właśnie powodu ujęcie odsetek w roku 2007 tworzy przejściową różnicę między wynikiem brutto a podstawą opodatkowania, która powinna być wzięta pod uwagę przy kalkulacji aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w 2007 r. (o ile oczywiście firma tworzy aktywa i rezerwy dotyczące odroczonego podatku dochodowego).

Autor jest biegłym rewidentem, współpracuje z TPA Horwath Horodko Audit Poznań