Ocena dobrej wiary podatnika wymaga analizy wszystkich okoliczności sprawy

Organy powinny w każdym przypadku wykazać, że gdyby w zakresie sprawdzenia danej firmy zaniechania podatnika nie miały miejsca, pozwoliłoby to na pozyskanie wiedzy, że kontrahent dostarczający towar jest podmiotem nierzetelnym.

Publikacja: 19.02.2018 04:40

Ocena dobrej wiary podatnika wymaga analizy wszystkich okoliczności sprawy

Foto: 123RF

Organy podatkowe nie mogą uznać za jedyny miernik należytej staranności ścisłego przestrzegania wdrożonej we własnym zakresie procedury weryfikacji kontrahentów. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2018 r. (I FSK 254/16).

Wydany wyrok ma bardzo duże znaczenie dla podatników, którzy podjęli działania weryfikacyjne wobec swoich kontrahentów, a mimo to zostali pozbawieni prawa do odliczenia VAT. Z orzeczenia wynika bowiem, że organy podatkowe nie mogą w sposób arbitralny oceniać dochowania należytej staranności. Powinny wziąć pod uwagę wszystkie czynności weryfikacyjne podjęte przez podatnika, a nie skupiać się na działaniach, których firma nie podjęła, a które – zdaniem organu – powinny były zostać podjęte.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania