Aktualizacja: 30.10.2024 07:17 Publikacja: 30.10.2024 05:01
Foto: Adobe Stock
Resort cyfryzacji pokazał plan na zdynamizowanie rozwoju ekosystemu start-upowego nad Wisłą, który mocno kuleje. Kierunki działań, jakie nakreślono w przekazanym do konsultacji społecznych projekcie Strategii Cyfryzacji Państwa (SCP), branża ocenia z entuzjazmem, choć ma sporo uwag.
Pomysły rządu na ożywienie rynku są dość ogólnikowe. W strategii podkreślono m.in. potrzebę „zintegrowania środowiska finansowego”, a więc podmiotów dostarczających kapitał innowacyjnym podmiotom. Ministerstwo Cyfryzacji wprost wskazuje na fundusze wysokiego ryzyka, Bank Gospodarstwa Krajowego, Giełdę Papierów Wartościowych i prywatne banki. Cel? „Intensyfikacja współpracy” i zebranie pieniędzy dla start-upów. Pomóc miałoby też umożliwienie tworzenia tzw. celowych wehikułów inwestycyjnych (SPV) do inwestycji w fundusze lub start-upy.
Po słabym dla jednoosobowych firm początku roku, w kolejnych miesiącach ich liczba znów zaczęła rosnąć. Może to być efekt zarówno oczekiwań co do poprawy koniunktury, jak i lepszego klimatu dla prowadzenia własnego biznesu.
Energetyka to już dziś najnowsze technologie, które będziemy instalować przy okazji budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
Pojazdy elektryczne staną się koniecznością z powodu tworzenia w miastach stref czystego transportu oraz ciągłego obniżania kosztów dostaw na tzw. ostatniej mili. Dlatego floty samochodów użytkowych powinny się elektryfikować.
Inwestorzy na światowych rynkach muszą się nastawić na okres podwyższonej zmienności. Nie oznacza to jednak, że muszą porzucić inwestycje w akcje.
Inwestor na giełdzie powinien mieć wiedzę, doświadczenie i strategię, umieć przewidywać trendy i przyszłość spółek. I mieć szczęście. Tyle, że ktoś taki nie istnieje.
Przez wiele lat gospodarka niemiecka była dla Europy koniem pociągowym. Dawała miejsca pracy i rynek eksportowy. To już minęło. Pytanie tylko, czy na zawsze, czy może jednak są to okresowe kłopoty.
Czy operatorzy sieci komórkowych będą mogli wieszać nadajniki na masztach powstających w ramach budowy dwóch systemów łączności kolejowej? Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi rozmowy PKP PLK.
Rosnąca globalna popularność TikToka sprawiła, że współzałożyciel jego spółki-matki, ByteDance, stał się najbogatszym człowiekiem w Chinach. I to po imponującym skoku wartości majątku.
Rząd zdecydował o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę w naszym kraju „Fabryki Sztucznej Inteligencji" – ogłosił na LinkedIn wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Celem jest pogoń w nowych technologiach za USA i Chinami.
Szwajcarski start-up Deep Atomic zbudował mały reaktor modułowy (SMR), który nadaje się szczególnie dla pochłaniających coraz więcej energii centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję, kopalni kryptowalut czy do obsługi usług chmurowych.
Korea Południowa może stać się pierwszym krajem, który wprowadzi czołgi zasilane w pełni wodorowymi ogniwami paliwowymi. Ma być niezwykle mobilny i trudny do zniszczenia dzięki nowatorskim technologiom.
Chociaż niewielu polskich pracowników obawia się konkurencji sztucznej inteligencji i częściej traktują ją jako wsparcie niż zagrożenie, to AI może gruntownie zmienić pracę prawie 3,7 mln osób – zastępując część z nich.
Amerykański start-up z polskimi korzeniami stworzył eWave – minimalistyczne urządzenie do monitoringu pracy serca metodą Holtera. Projekt skusił inwestorów znad Wisły.
AI rozpycha się w sektorze medycznym. Jak algorytmy wpłyną na poprawę zdrowia i czy mogą wydłużyć nasze życie? Te polskie projekty dają odpowiedź.
Ukraińska zbrojeniówka mocno zwiększyła produkcję m.in. amunicji 152 mm czy bezzałogowców. W przyszłości może stanowić silną konkurencję m.in. dla polskich podmiotów.
Żadna firma w Polsce nie ma dziś zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm. A potrzebujemy wypełnić magazyny milionem sztuk. Po fiasku kontraktu z niemieckim koncernem Rheinmetall i zmarnowaniu czasu przez PiS, trwa gra o budowę fabryki nad Wisłą.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 29 na 30 października doszło do ataku rosyjskich dronów na Kijów. W jego wyniku pięć osób zostało rannych.
Rodzinne ogródki działkowe mają za zadanie zaspokoić wypoczynkowe oraz rekreacyjne potrzeby ludzi. W tym miejscu można odpoczywać, uprawiać ogródek, spędzać czas z rodziną i cieszyć się naturą. Czy można być właścicielem takiej działki?
Słowenia, Austria i Chorwacja połączyły siły, by wspólnie promować się na rynku amerykańskim. Wsparcia finansowego w tym projekcie udziela im Europejska Komisja Podróży.
Volkswagen wskrzesza nieco zapomnianą amerykańską markę. Na początek portfolio startuje z elektrycznym SUV-em i pickupem. Obydwa modele marki Scout będą konkurować głównie z amerykańską konkurencją w tym segmencie.
Czy operatorzy sieci komórkowych będą mogli wieszać nadajniki na masztach powstających w ramach budowy dwóch systemów łączności kolejowej? Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi rozmowy PKP PLK.
Egzaminu na doradcę podatkowego już nie można będzie zdawać po wykuciu na pamięć gotowych odpowiedzi. To jedna ze zmian, które przyniesie nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas