Aktualizacja: 28.05.2025 06:07 Publikacja: 08.04.2025 04:47
Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg
25-procentowe cła nałożone przed Donalda Trumpa na import samochodów i komponentów do ich produkcji będą kosztowały polski przemysł motoryzacyjny blisko 162 mln dol. – szacuje amerykańska wywiadownia gospodarcza Dun & Bradstreet (D&B), do której wyliczeń dotarła „Rzeczpospolita”. To ok. 650 mln zł, które z powodu podwyższonych taryf stracą producenci części montowanych za granicą w samochodach przeznaczonych na rynek amerykański. Według danych D&B w 2024 r. motoryzacyjny import z Polski do USA wart był 647 mln dol., z czego 643 mln dol. przypadło na części do produkcji aut (udział gotowych samochodów o wartości 4,1 mln dol. był śladowy). – To nie tylko podważy opłacalność eksportu, ale także może wywołać efekt domina w całym europejskim przemyśle motoryzacyjnym – uważa Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.
Aż 34 nowe propozycje deregulacji trafią w środę na stronę SprawdzaMY, dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Chodzi...
Usługa polega na dopasowaniu inwestycji klienta – lub zbudowaniu portfela od podstaw – do indywidualnej rekomendacji przygotowanej na podstawie jego z celów, sytuacji finansowej, wiedzy o rynku, doświadczenia, podejścia do ryzyka i tolerancji ewentualnych strat.
Niepewność gospodarcza i regulacyjna może stać za widocznym w tym roku wyraźnym spadkiem udziału elastycznej pra...
Auto z Chin jest tańsze od porównywalnego z popularnych marek o średnio 20 tys. złotych. Koszt najtańszego chińs...
Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie i ósme na świecie pod względem wartości produkcji zabawek. Choć trafiaj...
Phishing, ataki DDoS i złośliwe oprogramowanie to stali bywalcy raportów dotyczących zagrożeń w sieci. Od lat są najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców metodami, ale to nie znaczy, że sposób ich działania się nie zmienia.
Ceny mieszkań spadają, a stawki najmu nie. Inwestycja w lokale na wynajem staje się bardziej opłacalna. Ale częś...
Gdzie zdobyć wiedzę, która pomoże w zdobyciu patentu motorowodnego?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas