Ułatwienia i pułapki w inwestycjach budowlanych. Raport „Rzeczpospolitej”

Każdy inwestor planujący budowę musi przebrnąć przez wieloetapowe procedury administracyjne. Im zamierzenie jest poważniejsze, tym więcej trzeba spełnić formalności, czyli uzyskać zgód, pozwoleń, decyzji. Na jakie ułatwienia można liczyć po zmianie przepisów? Jakie problemy mogą pojawić się w praktyce?

Publikacja: 16.07.2024 07:00

Ułatwienia i pułapki w inwestycjach budowlanych. Raport „Rzeczpospolitej”

Ułatwienia i pułapki w inwestycjach budowlanych. Raport „Rzeczpospolitej”

Foto: Adobe Stock

Kluczową sprawą w procesie budowlanym jest plan zagospodarowania przestrzennego. Bardzo często zdarza się, że planu dla danego terenu brak i wówczas, by rozpocząć budowę, konieczna jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Od 24 września 2023 r. zmieniły się zasady regulujące proces ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, a gminy zobowiązano do uchwalenia planów ogólnych i ich wprowadzenia do 1 stycznia 2026 r. Celem zmian — według założeń prawodawcy — było przyspieszenie procesu inwestycyjnego. Ale nowe regulacje mogą także sprawiać problemy w praktyce w tzw. okresie przejściowym, czyli do czasu, gdy zaczną obowiązywać plany zagospodarowania przestrzennego.
Zmian w przepisach dotyczących inwestycji budowlanych, z którymi każdy inwestor powinien się zapoznać, jest  znacznie więcej. Omawiamy je poniżej. Wskazujemy także na problemy, jakie mogą pojawić się na poszczególnych etapach takiej inwestycji. Mogą one dotyczyć każdej budowy, ale również szczególnych inwestycji, np.: zlokalizowanych w pobliżu zabytku, realizowanych przez deweloperów, realizowanych na podstawie umowy o zamówienie publiczne oraz korzystających z unijnego dofinansowania.

Pozostało 89% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Raporty prawne
Kto i kiedy będzie musiał zapłacić minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Raporty prawne
Jak prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów - raport specjalny "Rzeczpospolitej"
Raporty prawne
Jawność i równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn – raport specjalny "Rzeczpospolitej"