Aktualizacja: 21.11.2024 12:44 Publikacja: 16.07.2024 07:00
Ułatwienia i pułapki w inwestycjach budowlanych. Raport „Rzeczpospolitej”
Foto: Adobe Stock
Kluczową sprawą w procesie
budowlanym jest plan zagospodarowania przestrzennego. Bardzo często zdarza się,
że planu dla danego terenu brak i wówczas, by rozpocząć budowę, konieczna jest
decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Od 24 września 2023 r.
zmieniły się zasady regulujące proces ustalania warunków zabudowy i
zagospodarowania terenu, a gminy zobowiązano do uchwalenia planów ogólnych i
ich wprowadzenia do 1 stycznia 2026 r. Celem zmian — według założeń prawodawcy — było przyspieszenie procesu inwestycyjnego. Ale nowe regulacje mogą także sprawiać problemy w praktyce w tzw. okresie przejściowym, czyli do czasu, gdy zaczną obowiązywać plany zagospodarowania przestrzennego.
Zmian w przepisach dotyczących inwestycji budowlanych, z którymi każdy inwestor powinien się zapoznać, jest znacznie więcej.
Omawiamy je poniżej. Wskazujemy także na problemy,
jakie mogą pojawić się na poszczególnych etapach takiej inwestycji. Mogą one dotyczyć każdej budowy, ale również szczególnych inwestycji, np.: zlokalizowanych w
pobliżu zabytku, realizowanych przez deweloperów, realizowanych na podstawie
umowy o zamówienie publiczne oraz korzystających z unijnego dofinansowania.
Przepisy o podatku minimalnym stosuje się do podatników krajowych oraz podatkowych grup kapitałowych, które poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe, albo osiągnęły próg rentowności nieprzekraczający 2 proc.
Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest ewidencją księgową, w której ujmuje się operacje gospodarcze w uproszczonej formie. Jest ona najpopularniejszą formą prowadzenia księgowości przez małych podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub liniowo.
Proces zrównywania wynagrodzeń bez względu na płeć będzie złożony i długotrwały. Wprowadzenia firmowych mechanizmów i polityk mających na celu wyrównywanie szans kobiet nie należy odkładać do czasu implementacji unijnej dyrektywy regulującej te kwestie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Oferta katowickiego osiedla firmy Atal powiększyła się o 290 mieszkań. To kolejna odsłona inwestycji, która wystartowała dziesięć lat temu.
Budynek mieszkalny firmy Trust Investment w centrum Częstochowy ma już pozwolenie na użytkowanie. Firma rozpoczęła budowę kolejnego osiedla w tym mieście.
Podobnie jak w III kwartale deweloper nie widzi spadku popytu na swoje mieszkania. Rynek nie pozwolił na skokowy wzrost, ale na stabilny wynik.
Deweloper lubi kusić promocjami, ale zazwyczaj dotyczy to pewnej puli mieszkań. Teraz dużą obniżką objęta jest cała oferta.
Wierzytelność na kwotę 180 tys. zł ma być powodem do ogłoszenia upadłości Mennica Legacy Tower, rentownego wieżowca wartego miliony złotych. Jeśli tak się stanie, szanse na odzyskanie pieniędzy przez obligatariuszy będą praktycznie żadne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas