Aktualizacja: 21.11.2024 13:06 Publikacja: 16.07.2024 07:00
Jak prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów - raport specjalny "Rzeczpospolitej"
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
W podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) podatnik księguje wszelkiego rodzaju przychody i koszty związane z działalnością gospodarczą.
Podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą prowadzić osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą. Jeżeli jednak przychody netto tych podmiotów ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość 2 mln euro, to podatnicy ci są zobowiązani doprowadzenia ksiąg rachunkowych.
Przepisy o podatku minimalnym stosuje się do podatników krajowych oraz podatkowych grup kapitałowych, które poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe, albo osiągnęły próg rentowności nieprzekraczający 2 proc.
Każdy inwestor planujący budowę musi przebrnąć przez wieloetapowe procedury administracyjne. Im zamierzenie jest poważniejsze, tym więcej trzeba spełnić formalności, czyli uzyskać zgód, pozwoleń, decyzji. Na jakie ułatwienia można liczyć po zmianie przepisów? Jakie problemy mogą pojawić się w praktyce?
Proces zrównywania wynagrodzeń bez względu na płeć będzie złożony i długotrwały. Wprowadzenia firmowych mechanizmów i polityk mających na celu wyrównywanie szans kobiet nie należy odkładać do czasu implementacji unijnej dyrektywy regulującej te kwestie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Sprzedający w internecie dostają wezwania do podania swoich danych. I boją się, że będą musieli zapłacić podatek. Eksperci uspokajają: od listu z portalu do kontroli z urzędu droga daleka. A wezwania to tylko wypełnienie obowiązków z Dyrektywy DAC7.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas