Aktualizacja: 25.01.2025 13:49 Publikacja: 03.09.2024 23:06
Foto: Adobe Stock
Podatek minimalny został wprowadzony do ustawy o CIT 1 stycznia 2022 r. w ramach Polskiego Ładu. Przepisy od początku były niejasne i budziły liczne wątpliwości, dlatego ustawodawca zdecydował się je znowelizować i dodatkowo zawiesić ich stosowanie na dwa lata. Okres zawieszenia się skończył i pierwsze rozliczenie podatku minimalnego (za 2024 r.) nastąpi w 2025 r. Podatek ten jest równoległą formą opodatkowania, która została wprowadzona obok „zwykłego” CIT. To, że podatnik jest objęty obowiązkiem zapłaty jednego podatku, nie oznacza więc, że nie będzie musiał rozliczyć drugiego. Kwota podatku minimalnego do zapłaty będzie jednak mogła zostać pomniejszona o należny „zwykły” CIT i to w zeznaniach za kolejne trzy lata podatkowe.
Każdy inwestor planujący budowę musi przebrnąć przez wieloetapowe procedury administracyjne. Im zamierzenie jest poważniejsze, tym więcej trzeba spełnić formalności, czyli uzyskać zgód, pozwoleń, decyzji. Na jakie ułatwienia można liczyć po zmianie przepisów? Jakie problemy mogą pojawić się w praktyce?
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest ewidencją księgową, w której ujmuje się operacje gospodarcze w uproszczonej formie. Jest ona najpopularniejszą formą prowadzenia księgowości przez małych podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub liniowo.
Proces zrównywania wynagrodzeń bez względu na płeć będzie złożony i długotrwały. Wprowadzenia firmowych mechanizmów i polityk mających na celu wyrównywanie szans kobiet nie należy odkładać do czasu implementacji unijnej dyrektywy regulującej te kwestie.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Część osób, które wykonały w ubiegłym roku remont mieszkania lub domu będzie mogła odliczyć od podatku poniesione koszty. Aby skorzystać z ulgi podatkowej rozliczając PIT w 2025 roku, trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ulga na remont?
Branża spedycyjna uważa, że przegłosowana uchwała sankcyjna jest źle przygotowana i stawia na pierwszej linii odpowiedzialności spedytorów, a nie eksporterów. Sankcji za naruszenia nie ma.
Około 10,4 mln deklaracji podatkowych za 2024 rok do końca lutego trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Chodzi o deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11.
W ustawie o akcyzie pojawi się nowa ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Nie będzie integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
Jeśli przedsiębiorca buduje centrum logistyczne musi zainwestować w dobry dojazd. Fiskus to rozumie i zgadza się na zaliczenie wydatków na przebudowę drogi do kosztów uzyskania przychodów.
Przedsiębiorcy będą mogli częściej korzystać z jednorazowej amortyzacji, a fiskusowi nie będzie już tak łatwo wstrzymać przedawnienia podatku. Skarbówka nie dostanie odsetek, jeśli za długo kontroluje podatnika.
Spółka, której tylko pośrednim jedynym udziałowcem są kościelne osoby prawne, nie ma prawa do zwolnienia w CIT.
Zbliżający się termin składania zeznań podatkowych to dobry moment, aby przypomnieć sobie, z jakich ulg można skorzystać. Jedną z nich jest ulga mieszkaniowa, która pozwala na pomniejszenie należnego podatku w związku ze sprzedażą nieruchomości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas