Aktualizacja: 21.11.2024 13:04 Publikacja: 03.09.2024 23:06
Foto: Adobe Stock
Podatek minimalny został wprowadzony do ustawy o CIT 1 stycznia 2022 r. w ramach Polskiego Ładu. Przepisy od początku były niejasne i budziły liczne wątpliwości, dlatego ustawodawca zdecydował się je znowelizować i dodatkowo zawiesić ich stosowanie na dwa lata. Okres zawieszenia się skończył i pierwsze rozliczenie podatku minimalnego (za 2024 r.) nastąpi w 2025 r. Podatek ten jest równoległą formą opodatkowania, która została wprowadzona obok „zwykłego” CIT. To, że podatnik jest objęty obowiązkiem zapłaty jednego podatku, nie oznacza więc, że nie będzie musiał rozliczyć drugiego. Kwota podatku minimalnego do zapłaty będzie jednak mogła zostać pomniejszona o należny „zwykły” CIT i to w zeznaniach za kolejne trzy lata podatkowe.
Każdy inwestor planujący budowę musi przebrnąć przez wieloetapowe procedury administracyjne. Im zamierzenie jest poważniejsze, tym więcej trzeba spełnić formalności, czyli uzyskać zgód, pozwoleń, decyzji. Na jakie ułatwienia można liczyć po zmianie przepisów? Jakie problemy mogą pojawić się w praktyce?
Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest ewidencją księgową, w której ujmuje się operacje gospodarcze w uproszczonej formie. Jest ona najpopularniejszą formą prowadzenia księgowości przez małych podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub liniowo.
Proces zrównywania wynagrodzeń bez względu na płeć będzie złożony i długotrwały. Wprowadzenia firmowych mechanizmów i polityk mających na celu wyrównywanie szans kobiet nie należy odkładać do czasu implementacji unijnej dyrektywy regulującej te kwestie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Sprzedający w internecie dostają wezwania do podania swoich danych. I boją się, że będą musieli zapłacić podatek. Eksperci uspokajają: od listu z portalu do kontroli z urzędu droga daleka. A wezwania to tylko wypełnienie obowiązków z Dyrektywy DAC7.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas