Aktualizacja: 03.04.2025 18:22 Publikacja: 03.09.2024 23:06
Foto: Adobe Stock
Podatek minimalny został wprowadzony do ustawy o CIT 1 stycznia 2022 r. w ramach Polskiego Ładu. Przepisy od początku były niejasne i budziły liczne wątpliwości, dlatego ustawodawca zdecydował się je znowelizować i dodatkowo zawiesić ich stosowanie na dwa lata. Okres zawieszenia się skończył i pierwsze rozliczenie podatku minimalnego (za 2024 r.) nastąpi w 2025 r. Podatek ten jest równoległą formą opodatkowania, która została wprowadzona obok „zwykłego” CIT. To, że podatnik jest objęty obowiązkiem zapłaty jednego podatku, nie oznacza więc, że nie będzie musiał rozliczyć drugiego. Kwota podatku minimalnego do zapłaty będzie jednak mogła zostać pomniejszona o należny „zwykły” CIT i to w zeznaniach za kolejne trzy lata podatkowe.
Co 10. osoba zarządzająca finansami w polskich samorządach codziennie pracuje po godzinach, a prawie połowa kilk...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Każdy inwestor planujący budowę musi przebrnąć przez wieloetapowe procedury administracyjne. Im zamierzenie jest...
Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest ewidencją księgową, w której ujmuje się operacje gospodarcze w upro...
Proces zrównywania wynagrodzeń bez względu na płeć będzie złożony i długotrwały. Wprowadzenia firmowych mechaniz...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas