Reklama
Rozwiń

Orzecznictwo dotyczące utrudnianie korzystania z zajmowanego lokalu mieszkalnego na podstawie Kodeksu karnego, prawa budowlanego i Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia

Artykułem 1 ustawy z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (DzU z 2015 r., poz. 1549) do k.k. dodano regulację odpowiedzialności karnej za utrudnianie korzystania z zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Aktualizacja: 26.05.2021 11:02 Publikacja: 26.05.2021 00:01

Mieszkanie deweloper

Mieszkanie deweloper

Foto: Adobe Stock

W obecnym kształcie omawianego unormowania – art. 191 § 1a w związku z art. 191 § 1 k.k. – karze pozbawienia wolności do lat trzech podlega, kto w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia stosuje przemoc innego rodzaju niż ujęta w art. 191 § 1 k.k. uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego. Przy czym – zgodnie z art. 191 § 3 k.k. – ściganie przestępstwa określonego w § 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego. Ze stosowaniem tego rozwiązania bywa różnie, na co mogą mieć wpływ też różne czynniki – z jednej strony można napotkać upór organów ścigania w zapobieganiu tego typu czynom, a z drugiej czynnikiem może być niechęć do złożenia wniosku przez pokrzywdzonego (np. w obawie o nieefektywność ścigania lub w obawie o kolejne dolegliwości ze strony sprawcy), choć na szczęście nie można tego generalizować. Tak czy inaczej, ów czyn wydaje się bardzo powszechny.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama