Do Sejmu trafił projekt ustawy o sędziach pokoju

Ów szkodliwy projekt jest próbą włączenia się kolejnych polityków do personalnego przemodelowania polskiego sądownictwa.

Aktualizacja: 07.08.2021 22:51 Publikacja: 07.08.2021 00:01

Do Sejmu trafił projekt ustawy o sędziach pokoju

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Analiza porównawcza bywa nieoceniona w prognozie funkcjonowania danej instytucji we własnym kraju. Sięgnięcie do amerykańskich artykułów o sędziach pokoju obala parę narosłych mitów.

Odnotowuje się w nich m.in. coraz częstsze w USA (Nevada, Arizona) przypadki wyboru na sędziów pokoju byłych lokalnych polityków (lub osób z nimi powiązanych). W założeniu proobywatelska instytucja stała się metodą na znaczące podwyższenie swoich uprawnień emerytalnych oraz wygodną przystanią po zakończeniu kariery politycznej. Dysponując zapleczem organizacyjnym, doświadczeniem kampanijnym, kontaktami, przygotowaniem wizerunkowym i często znanym lokalnie nazwiskiem, ekspolityk jest w stanie poprowadzić na tyle skuteczną kampanię wyborczą, aby zostać wybranym na stanowisko sędziego pokoju. Wybór niekoniecznie gwarantuje wyłonienie merytorycznie i etycznie najlepszego kandydata, o czym przekonuje dostatecznie obserwacja rodzimego życia parlamentarnego. Tym bardziej będzie to widoczne tam, gdzie najważniejsze są indywidualne kompetencje profesjonalne oraz cechy osobowościowe, które uzewnętrznia sędzia w sali rozpraw w kontakcie ze stronami procesu. O ile kadencyjność sędziego pokoju ma jeszcze jakiś sens, bo pozwala na okresową weryfikację dotychczasowej działalności sędziego, o tyle zdobywanie w trybie wyborczym szlifów pozwalających na orzekanie bezterminowo jest już niebezpieczne.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Przywracanie praworządności to nie lot F-16
Sądy i Prokuratura
Dagmara Pawełczyk-Woicka: To ustawa bardzo szkodliwa dla obywateli
Sądy i Prokuratura
Potrzeba apolitycznych sędziów
Sądy i Prokuratura
W oczekiwaniu na uzdrowienie KRS
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Sądy i Prokuratura
Procesy zbiorowe do pilnego ożywienia